• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    A je jasno. Zeman chce na post ombudsmana navrhnout Stanislava Křečka

    14-1-2020 Sputnik CZ 68 365 slov zprávy
     

    Radek Vondráček prozradil, že atmosféra daného setkání byla přátelská. Uvedl také, že od české hlavy státu obdržel dokument, kterým Zeman stáhl nominaci Válkové na post ombudsmanky. Důvodem takové kroku má být to, že dotyčná za minulého režimu spolupracovala s někdejším neblaze proslulým komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Ten je známý především díky procesům s Miladou Horákovou nebo Rudolfem Slánským.



    Pokud jde o Jaroslava Kuberu, ten zase uvedl, že prezident plánuje navrhnout na daný post Stanislava Křečka. Zajímavé ale je, že Sněmovna tento Zemanův návrh na nominaci Křečka na pozici zástupce již několikrát odmítla. Připomeňme, že Křeček v období 2013-2019 působil jako zástupce ombudsmana Pavla Varvařovského a později ombudsmanky Anny Šabatové.

    Válková a její činnost před revolucí


    Nedávno jsme psali, že portál Info.cz již dříve publikoval zprávu s názvem „Válková se v KSČ podílela na šikaně disidentů. S mužem, který poslal na smrt Horákovou.“



    „Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková na přelomu 70. a 80. let minulého století hájila zákony namířené proti tehdejším disidentům. Info.cz má k dispozici několik článků, v nichž dnešní favoritka na post ombudsmanky a současná vládní zmocněnkyně pro lidská práva popisuje nutnost resocializace odpůrců režimu. Článek v prvním čísle časopisu Prokuratura z roku 1979 sepsala dokonce s Josefem Urválkem, který se jako komunistický prokurátor účastnil procesu s Miladou Horákovou a nese přímou zodpovědnost za desítky justičních vražd,“ stálo v článku portálu Info.cz.



    Válková v rozhovoru pro česká média informace serveru odmítla a sdělila, že se chystá soudně bránit.



    Přímé volby ombudsmana jako způsob vyřešení sporu?


    Kontroverzní situace kolem Heleny Válkové a její nominaci na pozici veřejné ochránkyně práv vyvolala vřelé diskuze. Například Petr Hampl, sociolog a občanský aktivista, porovnal tuto situaci s obdobím prezidentských voleb a tvrdí, že společnost je momentálně ve stejné míře rozdělená. Na své oficiální stránce na sociální síti Facebook publikoval příspěvek, ve kterém sděluje názor, že situace, při které občané nemají žádný vliv na proces zvolení ombudsmana, přispívá k většímu zklamání a nespokojenosti ve společnosti.



    „Pamatujete, jak se nám snažili namluvit, že přímá volba prezidenta rozděluje společnost? Tak tu máme volbu ombundsmana. Jako občané nemáme možnost vynutit si referendum o zrušení úřadu. Nemáme ani možnost zvolit svého kandidáta. Zbývá nám nanejvýš skřípění zubů (a ještě ne moc hlasité, aby se člověk nedostal do maléru),”neutěšeně poznamenal Hampl.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑