• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Hypersonický Cirkon bude pro NATO větším problémem.“ Odborníci zhodnotili plánovanou reakci na rozmístění ruských raket

    14-1-2020 Sputnik CZ 116 375 slov zprávy
     

    Podle názoru experta Ruské rady pro mezinárodní záležitosti Dmitrije Stefanoviče mohou USA pod konvenčními zbraněmi ukrývat nové rakety s plochou dráhou letu a balistické rakety středního doletu, které plánují rozmístit v Evropě. Právě toto bude podle něho reakcí, o níž promluvil Stoltenberg.



    Podle slov odborníka může být příkladem takových zbraní operativní a taktická raketa vyvíjená v rámci projektu Precision Strike Missile, která nahradila komplex ATACMS. Stefanovič si myslí, že dolet podobné rakety bude přesahovat 500 kilometrů.


    Upozornil na to, že Washington se aktivně zabývá projektováním zbraní tohoto typu. Domnívá se rovněž, že USA neplánují rozmístění jaderných zbraní na území evropských států.


    Kromě toho bude letectvo NATO aktivněji hlídkovat u ruských hranic. Odborník vyslovil předpoklad, že Washington zformuje arzenál leteckých útočných prostředků v Evropě, pak je bude dodávat spojencům v NATO.


    Rusko je také schopno alianci odpovědět, soudí Stefanovič.



    „Pozemní hypersonický Cirkon a okřídlený Kalibr budou pro NATO mnohem větším problémem, než ‚virtuální‘ 9M729, stejně jako i objevení potomků Pershingů a Gryphonů v Evropě donutí Rusko k prudké změně priorit vojenské výstavby,“ prohlásil.



    Hlavní vědecký pracovník Ústavu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů Ruské akademie věd generál Michail Dvorkin je také toho názoru, že těmi odvetnými opatřeními míní Stoltenberg rozmístění nejaderných zbraní.


    Podle jeho slov mohou rozmístit u hranic Ruska komplexy pozemní dislokace vybavené raketami Tomahawk.




    Odstoupení USA od INF


    V říjnu 2018 americký prezident Donalda Trump uvedl, že USA odstupují ze smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu, když uvedl, že Moskva nedodržuje své závazky. Zároveň americká strana nepředložila žádné důkazy svého tvrzení.


    V USA a tedy i v NATO panuje názor, že raketa 9M729 porušuje smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu – má prý dolet přes 500 kilometrů, což bylo záminkou k odstoupení USA od této klíčové mezinárodní dohody.


    V Moskvě ze své strany nejednou odmítli podezření USA a podotýkali, že připomínky k 9M729 byly pouhou záminkou k odstoupení od dohody, skutečná příčina spočívá ve snaze rozmístit vlastní rakety středního doletu u hranic Číny.


    Ministerstvo obrany Ruska zdůraznilo, že USA se rozhodly odstoupit do smlouvy INF už několik let předtím, než vyslovily veřejně námitky proti 9M729.


    V únoru Rusko informovalo o pozastavení dodržování svých závazků, které vyplývají ze smlouvy INF. Tento počin byl reakcí na analogické činy Spojených států amerických.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑