• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Dusno kolem volby ombudsmana. Společnost je rozdělená jako v době prezidentské volby, tvrdí sociolog Hampl

    13-1-2020 Sputnik CZ 45 348 slov zprávy
     

    Jan Hamáček, ministr vnitra ČR, prohlásil, že další působení Heleny Válkové jako zmocněnkyně pro lidská práva může způsobit snížení efektivity celého úřadu. Důvodem vidí současná obvinění, kterým musí čelit bývalá ministryně spravedlnosti ČR.



    „Panu premiérovi řeknu svůj názor. Pokud paní Válková bude pokračovat v té funkci, tak se bude více věnovat obhajobě toho svého působení než samotnému fungování úřadu. Bude to komplikovat chod celé agendy,“ sdělil svůj postoj předseda ČSSD.



    Helena Válková se funkce zmocněnkyně vlády pro lidská práva vzdávat nehodlá. Navíc premiér Babiš také nemá v plánu Válkovou z této funkce odvolat. V souvislosti s tím Hamáček přiznává, že nemá skoro žádný vliv na to, zda bude Válková zbavena svých funkcí či nikoliv.



    „Hnutí ANO má ve vládě většinu. Pokud se pan premiér rozhodne paní Válkovou ve funkci držet, sociální demokracie nemá sílu na to, aby ji odvolala,“ konstatoval český politik.




    Přímé volby ombudsmana jako způsob vyřešení sporu?


    Kontroverzní situace kolem Heleny Válkové a její nominaci na pozici veřejné ochránkyně práv vyvolala vřelé diskuze. Petr Hampl, sociolog a občanský aktivista, porovnává tuto situaci s obdobím prezidentských voleb a tvrdí, že společnost je momentálně ve stejné míře rozdělená. Na své oficiální stránce na sociální síti Facebook opublikoval příspěvek, ve kterém sděluje názor, že situace, při které občané nemají žádný vliv na proces zvolení ombudsmana, přispívá k většímu zklamání a nespokojenosti ve společnosti.


    „Pamatujete, jak se nám snažili namluvit, že přímá volba prezidenta rozděluje společnost? Tak tu máme volbu ombundsmana. Jako občané nemáme možnost vynutit si referendum o zrušení úřadu. Nemáme ani možnost zvolit svého kandidáta. Zbývá nám nanejvýš skřípění zubů (a ještě ne moc hlasité, aby se člověk nedostal do maléru),”neutěšeně poznamenal Hampl.



    Dále Petr Hampl podrobil ostré kritice systém parlamentní volby. Podle něj se ten systém podstatně liší od přímých voleb, kde občané mají možnost volit na základě svých preferencí vůči konkrétní osobě, zatímco všechno, co dává parlamentní systém, je volba druhořadých úředníků. 


    Tohle všechno je důvod, proč Hampl odmítá podporovat současný systém, kde obyčejní lidé nemají alespoň částečný dostup k procesu politického rozhodování.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑