• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Větší hloupost jsem ještě neslyšel.“ Bývalý poslanec se obul do ČT

    31-12-2019 Sputnik CZ 71 588 slov zprávy
     

    Klán označil na začátku příspěvku na svém blogu Řeporyje za „naprosto neznámou oblast v Praze“. Jak však vzápětí dodává, v poslední době starosta Pavel Notovný za ODS získává na viditelnosti kauzou ohledně pomníku vlasovcům, který chce na území Řeporyjí postavit.



    „Eskalace tohoto problému dokonce rezonovala i v Rusku, kdy byl starosta Novotný hostem jednoho pořadu v tamní státní televizi. Možná se jen starosta Novotný chce zviditelnit a být v budoucnu poslancem Parlamentu za onu slavnou ODS, kterou tolik reprezentuje,“ píše dále.




    Vyhlášení války


    Dále bývalý poslanec rozdělil občanskou demokracii na jakési dvě poloviny. První označil za „moralizátory“ a tu druhou za „burany“. Do pomyslné druhé skupiny, tedy „novodobého typu buranství“, řadí Klán právě Novotného. Jako moralizátora označil Fialu.



    „Starosta Novotný se ani neštítí hanit Ruskou federaci, jako kdyby jí chtěl vyhlásit válku. Stejně ani jemu, ani jeho nohsledům z ODS, nevadí jeho arogantní a vulgární chování, které šíří mediálním prostorem. To, že se vedení ODS od starosty Novotného nedistancovalo a ještě mu plácá po ramenou, svědčí o tom, jaká tato strana skutečně je a na jaké samé morální dno se propadla,“ myslí si bývalý poslanec.





    Kromě jiného Klán napsal, že tato starostova snaha ohledně postavení pomníku, „musela zcela jistě vyvolat negativní odezvu jak ze strany Ruska, kterých se problém vlasovců primárně týká, tak i ze strany samotných občanů, kteří jsou touto snahou popuzeni“. 

    Zmírnění zrady


    Kromě toho zmínil Klán i pořad Interwiev ČT 24, ve kterém prohlásil historik David Svoboda, že „bez vlasovců by se Praha utopila v krvi“. Samotný bývalý poslanec se k této větě vyjádřil slovy, že „větší hloupost ještě neslyšel“.


    Klán vysvětluje, že historik by si měl uvědomit, že vlasovci byli zrádci, kteří chtěli utéct na západ a podíleli se na pražském květnovém povstání z roku 1945, aby se zalíbili západním spojencům.



    „Jenže to, že vlasovci pomáhali Praze, z nich nedělá hrdiny, protože zradili svou vlast a bojovali po boku Hitlera. Přeci po boku nacistů bojovat nemuseli a po válce na ně muselo být nepochybně pohlíženo jako na zrádce. Toho si byli určitě vědomi. Jejich pomoc Praze tuto zradu může maximálně mírně zlehčit, ale ne ospravedlnit,“ dodává.




    Popírání výsledku 2. světové války


    Podle Klánových slov je pomník vlasovcům bezprecedentní popírání výsledků druhé světové války.



    „Poslední dobou se válečná vřava odehrává v městské části Praha – Řeporyje, je to plně válečná zóna, kde se jako zbraně používají slova a vyhrožování, urážení i vulgarity. Doufejme, že tato vřava brzy utichne, protože nejen, že jsme opět světu pro smích, ale nebezpečně se narušují vztahy s Ruskou federací, která by si ony slavné neporyje nepochybně ‚vychutnala‘,“ zakončil svůj příspěvek na blogu bývalý poslanec.



    Pomník vlasovcům


    Pavel Novotný, starosta městské části Praha-Řeporyje, oznámil před jistou dobou svůj záměr postavit pomník vlasovcům. Jako důvod uvedl, že vlasovci měli přespat jednu noc právě v pražských Řeporyjích a ovlivnili zásadním způsobem průběh pražského povstání.



    Ruské velvyslanectví neotálelo s reakcí a upozornilo českou vládu, že odhalením takové sochy by došlo k porušení závazků Prahy podle úmluvy o zločinech proti lidskosti. V souladu s chartou Norimberského procesu jsou totiž zločiny vlasovců kvalifikovány jako účast na válečných zločinech spáchaných nacisty. Dne 11. prosince došlo k odsouhlasení pomníku řeporyjskými zastupiteli.


    Vlasovci byli sovětští občané, kteří se nechali v německém zajetí naverbovat do kolaborantské ozbrojené formace Ruská osvobozenecká armáda (ROA), která byla vytvořena nacistickým Německem. 


    Od začátku roku 1945 bojovala ROA na straně Třetí říše, na konci války se zúčastnila Pražského povstání, ovšem do kapitulace německé armády ve městě a do vstupu Rudé armády město opustila.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑