• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pripravovaná norma EÚ o kvalite výrobkov prinesie podľa Staněka „nesmiernu kaskádu dôsledkov“

    31-12-2019 Zem & Vek 64 560 slov zprávy
     

    Analytik a prognostik Slovenskej akadémie vied Peter Staněk upozornil počas konferencie inštitútu ASA na novú smernicu, ktorú zavádza Európska únia. Smernica bude de facto znamenať aj zásadné zmeny v pohľade na zisk. A súvisí to aj s klimatickými zmenami. Jedným z faktorov, ktoré to prinesie, bude znižovanie zisku rôznych korporácií, dnes postavených na produkcii zväčša nekvalitných produktov, ktoré sa pokazia po dvoch-troch rokov a ich oprava by bola taká nákladná, že pre spotrebiteľov sa viac oplatí kúpiť nový produkt.


    Bývalý poradca premiéra Fica priblížil, čo všetko táto nová norma prinesie: „Uvedomujete si, čo bude znamenať smernica EÚ pripravovaná a spustená v roku 2021, ktorá definuje, že každý výrobok EÚ musí byť kvalitný, musí fungovať 8 až 10 rokov, musí byť opraviteľný a musí byť stopercentne recyklovateľný?“ Podľa Staněka človek nemusí byť ekonómom, aby pochopil, že zavedenie tohto dokumentu do praxe prinesie až „nesmiernu kaskádu dôsledkov“.


    Auditória sa počas diskusie, ktorú odvysielala TV DAV, Staněk v súvislosti s pripravovanou smernicou opýtal: „Stále máte predstavu, že po dokončení fázy 5.0, tá spoločnosť bude rovnaká ako teraz? Rovnako bude založená na zisku? Rovnako bude založená na totálnej konkurencii? Rovnako bude založená na tom, že budete pracovať 8 hodín, rovnako bude založená na tom, že musíte spotrebovávať viac a viac a viac?“


    Kým, ako dopĺňa bývalý štátny tajomník ministerstva financií, rôzne roboty dnes môžu ušetriť aj 40 percent potreby práce, tak „prechod na kvalitnú produkciu bude znamenať optimalizáciu produkčných kapacít tak, že ušetríte 60-70 % dnešnej produkcie, pretože nebudete výrobky obmieňať každé dva roky, ale vydržia 8 až 10 rokov“.


    Podľa prognostika a ekonóma EÚ volí túto stratégiu preto, že „obmedzenie dnešnej produkcie znamená obmedzenie drancovania prírodných zdrojov, obmedzenie objemu odpadu, ktorý produkujete“, čo bude znamenať zmenu vzťahu „medzi spoločnosťou a prírodným prostredím“. Okrem pohľadu na zisk a na zmenu potreby rastu HDP za každú cenu, a pomoc životnému prostrediu, môže táto norma znamenať aj zánik niektorých pracovných miest, čo bude oblasť, na ktorú by euro-úradníci pri koncipovaní smernice určite mali myslieť.


    Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=u66orNnjKF0


    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.


    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑