• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vysoká koncentrace CO2 má vliv na intelekt a psychiku

    30-12-2019 Zem & Vek 130 781 slov zprávy
     

    Stoupá nebo naopak klesá inteligence lidské rasy? Jaký závažný objev otevírá otázku intelektu a psychiky člověka, a co vše to pro lidstvo samotné znamená? Je skutečně zřejmé, že je to pouze koncentrace CO2, co způsobuje snižování lidského intelektu a kognitivních funkcí člověka? Vědci předpovídají, že v tom nejlepším případě budou kognitivní schopnosti sníženy o 25 procent do roku 2100 a v tom nejhorším až o 50 procent.


    Inteligence lidské populace, řekli byste si, roste, díky interaktivním podnětům a tréninku mozku, který pro nás zprostředkovávají zejména technologie kolem nás, jako například i hraní logických či kreativních her. Další podporou růstu inteligence je hluboká relaxace mozku, která nastává v hladinách théta, tedy těsně před hladinou delta, která odpovídá spánku. Je tedy paradoxem a určitě překvapením, že by za takových podmínek klesala inteligence lidstva, jsou tu však jiné obecně známé vlivy, jako je vysoká koncentrace CO2. Prokázáno bylo, že není zdaleka hlavní příčinou oteplování planety, ale rozhodně je příčinou zdravotních potíží.


    Před 30ti lety jezdila tak třetina aut v Evropě, dnes má auto každý občan a někteří i 2 auta, stejně tak, jako mobilní telefon. Pokud tedy někdo například bydlí u silnice, nebo u křižovatky, či v centru města, tak se koncentrace CO2 může natolik zvýšit, že na sebe následky nenechají dlouho čekat a konkrétně se můžou projevit v oblasti intelektu a kognitivních (poznávacích) funkcích lidské psychiky, které jsou uloženy v různých částech lidského mozku. Tato fakta například prokázali vědci univerzity v Coloradu v USA. Do jaké míry přesně může, až katastrofálně ovlivnit intelektuální schopnosti lidí, je uvedeno v tiskové zprávě na Phys.org.


    Je všeobecně známo, že znečištění ovzduší může způsobit fyzická onemocnění, a to zejména ta související s plícemi. Nové vědecké důkazy ovšem odkrývají možnost vlivu znečištěného okolního ovzduší zejména CO2 a dalšími plyny do té míry, že může způsobit i duševní škodu. S rostoucí hladinou CO2 na metr krychlový roste také zdravotní riziko, například nás mohou postihnout zmatené myšlenky. Předchozí výzkum nám dokonce ukazuje, že vyšší koncentrace CO2 mohou vést i k vážným kognitivním potížím.





    V této nové studii se však výzkumný tým zaměřil, co se zvýšení hladiny CO2 v atmosféře týká, na jeho dopad na děti, které se učí ve škole. Konkrétně sledovali, jak rostoucí úrovně oxidu uhličitého ovlivňují učení dětí. Předchozí experimenty sice ukázaly, že vysoká koncentrace plynu ovlivňuje duševní kapacitu, ale koncentraci CO2 můžeme přirozeně snížit tím, že v místnosti, kde se učíme a pobýváme, vyvětráme. Samozřejmě za předpokladu, že vzduch z venku nebude opět přesycen CO2.


    Odborný tým výzkumníků připustil dva scénáře, kdy v prvním sledovali variantu, kdy lidstvo snižuje postupně množství skleníkových plynů uvolňovaných v současnosti do atmosféry, načež v tom druhém ponechali emise na stejné úrovni, jako jsou dnes. Z obou případů však vyplynulo, že kognitivní schopnosti studentů stejně klesají.


    Odborníci navíc poznamenávají, že je to jejich první studie, ve které se zaměří na dopad na tu část populace, která pravidelně dýchá vyšší koncentraci CO2. A dále sdělili, že samozřejmě lze tuto kazuistiku zcela odbourat ukončením emisí CO2.


    Vědecký tým uznává, že neví, jak přesně znečištěné ovzduší způsobuje kognitivní pokles, ale předpokládají, že by mohlo mít určitý dopad na bílou hmotu mozkovou vzhledem k úloze, kterou hraje při koordinaci komunikace mezi mozkovými oblastmi. Také není zcela jasné a potvrzené, který z prvků v znečištěném ovzduší je na vině.


    Zdroje: https://cz.sputniknews.com/svet/2019122411158005-byl-predpovezen-katastroficky-pokles-inteligence-lidstva/


    https://vetrani.tzb-info.cz/vetrani-bytovych-domu/17867-vysledky-mereni-koncentrace-co2-v-loznici


    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.


    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑