• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Polský premiér nazval pakt Molotov-Ribbentrop „vojenským spojenectvím“

    29-12-2019 Sputnik CZ 43 414 slov zprávy
     

    Putin během svého úterního vystoupení v rozšířeném kolegiu ministerstva obrany nazval „neřádem a antisemitskou sviní“ polského velvyslance v Německu Józefa Lipského, který v roce 1938 podpořil Hitlera a jeho myšlenku poslat polské Židy do Afriky „k vyhynutí a likvidaci“.



    Putin přečetl výňatky ze zprávy polského velvyslance polskému ministru zahraničí: „Když jsem to uslyšel ... odpověděl jsem mu,“ odpověděl führerovi, Hitlerovi, „pokud to udělá, postavíme mu ve Varšavě velkolepý pomník“.


    Pakt Molotov-Ribbentrop, podepsaný 23. září 1939, nebyl „paktem o neútočení“. Bylo to politické a vojenské spojenectví, které rozdělilo Evropu na dvě sféry vlivu,“ uvádí se v prohlášení.




    Sovětsko-německý pakt o neútočení byl podepsán 23. srpna 1939 v Moskvě. Obsah paktu o neútočení se nelišil od norem mezinárodního práva a smluvní praxe států přijatých pro taková urovnání. Současně se smlouvou byl podepsán tajný doplňkový protokol obsahující vymezení sfér zájmů Sovětského svazu a Německa. Část pobaltských států, západní Bělorusko, západní Ukrajina a Besarábie byly zahrnuty do zóny vlivu SSSR. Evropská hranice SSSR se tak posouvala značně na západ.

    Podle Moraveckého byl podpis paktu „prvním krokem k nepředstavitelným zločinům, které byly v průběhu několika příštích let spáchány na obou stranách“.



    „Spojenectví Hitlera a Stalina bylo brilantně realizováno. 1. září 1939 hitlerovské Německo zaútočilo na Polsko od západu a 17. září SSSR udělal totéž, útočil z východu," uvádí se v jeho prohlášení.





    „20. století přineslo světu nepředstavitelné utrpení a smrt stamilionů lidí - zabitých ve jménu totalitních ideologií. Smrtící ostří nacismu, fašismu a komunismu je naší generaci zřejmé. Je také zřejmé, kdo je za tyto zločiny zodpovědný a čí spojenectví začalo druhou světovou válku," dodal.



    Velvyslanec hovořil o „odlišných pohledech na historii“ z pozice Ruska a Polska


    Polsko a Rusko mají příliš odlišný pohled na společnou historii a za současných podmínek nelze předpokládat, že se jejich pozice sblíží, řekl Sputniku ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev, který hovořil o situaci s diskusí na téma předpokladů ke druhé světové válce.


    Koncem odcházejícího týdne byl předvolán na polské ministerstvo zahraničí poté, co se ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil o polské politice ve 30. letech minulého století.



    Ruský velvyslanec přiznal, že nemůže říci, že po tomto rozhovoru se pozice stran sblížily.



    „Ale za současných podmínek to pravděpodobně není možné. Máme příliš odlišné pohledy na naši společnou historii, zejména na tak složité a kontroverzní období, jako je předvečer a období druhé světové války, její výsledky. Proto nyní můžeme říci, že se naše vzájemné pozice ostře liší,“ přiznal.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑