• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci informovali o užitku přerušovaného hladovění

    26-12-2019 Sputnik CZ 78 317 slov zprávy
     

    Podstatou přerušovaného půstu je částečné omezení doby jídla. Může to být na omezenou dobu — například od 8 do 14 hodin, nebo dva dny v týdnu.


    Shrnutí připravili Mark Mattson z Univerzity Johnse Hopkinse a Rafael de Cabo z amerického Národního institutu pro stárnutí v rámci programu interního výzkumu Národního institutu zdravotnictví.


    Mark Mattson studuje přerušované hladovění po dobu 25 let a sám se již 20 let drží tohoto režimu, který podle jeho názoru přispívá ke zlepšení kognitivních funkcí a chrání před neurologickými nemocemi, zvyšuje citlivost k inzulínu a brání rozvoji diabetu druhého typu, snižuje krevní tlak a riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, zlepšuje práci imunitního systému a prodlužuje život.


    Užitky přerušovaného hladovění


    Studie na zvířatech a lidech ukazují, že střídání mezi obdobími příjmu potravy a hladověním podporuje buněčné zdraví. Vědci se domnívají, že tento způsob výživy je přirozený, protože naši předkové pravidelně měli nedostatek potravy a vnitřní procesy v těle, nazývané metabolické přepínání, jsou nastaveny právě pro tento režim.


    Během období nedostatku kalorií začnou buňky trávit vnitřní tuky – recyklovat je na energii v důsledku pomalejšího metabolického procesu. Normální provoz „metabolického spínače“ zlepšuje regulaci krevního cukru, zvyšuje odolnost proti stresu a potlačuje záněty.



    Čtyři studie na zvířatech a lidech také zjistily, že přerušované hladovění snižuje krevní tlak, hladinu lipidů v krvi a srdeční frekvenci. Stále více se objevují důkazy, že tento způsob stravování snižuje riziko vzniku obezity a cukrovky ještě více než nízkokalorická strava.


    Celá řada studií zjistila, že přerušované hladovění prospívá zdraví mozku. Lidé, kteří dodržují tuto formu stravy po dobu dvou let, zaznamenali známky zlepšení paměti a kognitivních schopností. Adaptivní reakce buněk na přerušení výživy zvyšuje jejich schopnost zvládat stres a odolávat nemocem.


    „V nejbližší době je třeba zvážit přidání informací o přerušovaném hladovění do učebních plánů zdravotnických škol spolu se standardními radami o zdravém stravování a fyzickém cvičení,“ jsou uvedeny slova vědce v tiskové zprávě univerzity.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑