• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    NATO v sedemdesiatke: ctižiadostivejšie ako kedykoľvek predtým

    26-12-2019 Zem & Vek 55 406 slov zprávy
     

    Začiatkom decembra sa v exkluzívnom vidieckom zámockom hotelovom komplexe The Grove na okraji Londýna konal v poradí 30. samit Severoatlantickej aliancie. Vojenský pakt NATO si 4. apríla 2019 pripomenul sedemdesiate výročie založenia a decembrová vrcholná schôdzka najvyšších predstaviteľov členských krajín mala byť vyvrcholením jubilejných osláv formácie, ktorá sa rozrástla z pôvodných dvanásť na 29 členov. Na dvojdňovom podujatí 3. a 4. decembra sa zúčastnili aj predseda vlády, ministerka obrany a minister zahraničných vecí Severného Macedónska. Vstup tejto bývalej juhoslovanskej zväzovej republiky ratifikovali všetky členské štáty – až na jedného. Čaká sa už len na odobrenie španielskym parlamentom a NATO by sa niekedy na jar malo stať tridsaťčlenným vojenským zoskupením, aké nemá vo svete obdobu.


    Bolo zarážajúce sledovať, ako v podmienkach obnovenej studenej vojny vážne brala verejnosť na oboch stranách novej železnej opony domnienky, že Macron považuje NATO za pacienta po mozgovej mŕtvici a Trump za organizáciu, ktorá je Spojeným štátom na príťaž, pretože vraj na ňu príliš doplácajú. Americký prezident sa už pred nástupom do prezidentského úradu ostentatívne sťažoval na stratovosť vkladov USA do NATO a decembrový samit ukázal, že toto jeho vytrvalé kverulantstvo prinieslo ovocie. V záverečnom vyhlásení samitu, v tzv. Londýnskej deklarácii, nie sú podrobne vyčíslené, ale o mnohom vypovedajú údaje, ktoré pustil na verejnosť niekoľko dní skôr, 28. novembra, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Poznamenal, že podľa nového dohodnutého pravidla o rozdelení nákladov na rozpočet a iné výdavky aliancie budú Spojené štáty platiť menej. Nemecko bude platiť viac. Takže vklady USA a Nemecka budú rovnaké, zhruba po 16 percent rozpočtu NATO. O zvyšok sa podelia ostatní členovia NATO.


    Za takýchto podmienok, keď na kapitánskom mostíku transatlantického vojenského paktu ostávajú Spojené štáty, hoci do jeho rozpočtu nebudú vkladať viac než 16 percent, bude emancipačné úsilie európskeho krídla NATO bezpochyby narastať.



    Autor: Patrik Sloboda





    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.


    CHCEM PODPORIŤ








    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑