• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ruští vědci vytvořili novou slitinu pro těžbu nerostných surovin

    23-12-2019 Sputnik CZ 27 230 slov zprávy
     

    Je třeba poznamenat, že vědci v rámci státního programu pro vývoj Arktidy vyvinuli principiálně nové hrubozrné tvrdé slitiny, které zvýšily pevnost a odolnost důlních zařízení dvakrát. Tyto materiály mají zvláštní strukturu s několika úrovněmi hierarchie. To znamená, že materiál obsahuje strukturální složky s vysoce odlišnými velikostmi zrn, od 6 – 8 mikrometrů až po 10 nanometrů.



    „Vývoj je technologie výroby nové generace tvrdých hrubozrných slitin, které mají mimořádně homogenní strukturu se zaoblenými zrny karbidu wolframu a nanomodifikovaným pojivem kobaltu. Díky zavedení funkčních legovacích přísad do slitiny a optimalizaci výrobních režimů jsou v plastovém kobaltovém vazivu izolovány tvrzené deskovité nanočástice s charakteristickou velikostí 4 – 5 nanometrů. To zajišťuje současné zvýšení odolnosti proti prasklinám, pevnosti a odolnosti proti opotřebení materiálu,“ vysvětlil Levašov.



    Průmyslové zkoušky nové slitiny byly provedeny na konci listopadu roku 2019 v dolu Polysajevskaja (Kemerovská oblast) uhelnou těžební společností SUEK. Během zkoušek bylo v hloubce 250 metrů zpracováno více než 700 metrů krychlových.  Těžební nástroje z nových pevných slitin prokázaly úplnou absenci štěpení, přičemž jejich zdroje o 80 – 100% překonaly nejlepší domácí a zahraniční protějšky.



    Spotřebitelé těžebních nástrojů z rozvinutých slitin jsou podniky specializující se na těžbu a dobývání kamenolomů s různou pevností. Zejména je to Sibiřská uhelná energetická společnost, Mečel, Alrosa, Apatit a další. Očekává se, že zavedení vývoje výrazně zvýší efektivitu těžby na polích arktického regionu Ruské federace.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑