• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Estonský premiér Jüri Ratas uvedl, že nevěděl o skandálu kolem agentury Sputnik Estonia ve své zemi

    23-12-2019 Sputnik CZ 207 569 slov zprávy
     

    Uvádí se, že vše vyplynulo z jednoho rozhovoru pro místní noviny. Novinář se totiž premiéra zeptal, co si myslí o situaci kolem zmiňované agentury, čímž ho dostal do rozpaků. Ratas reagoval slovy: „Jaký skandál?“ Informoval o tom Sputnik Estonia.



    „Myslím, že už jsem to několikrát řekl. Se Sputnikem nespolupracujeme,“ dodal premiér v reakci na otázku týkající se vysvětlení zmrazených bankovních účtů redakce, vypovězení nájemní smlouvy a tlaku na zaměstnance.




    Na otázku, zda se Estonsko bojí Sputniku, pak Ratas odpověděl tak, že se není čeho bát.

    „Estonsko je nezávislou demokratickou zemí. Čeho bychom se měli bát? Estonsko je mírumilovný stát, máme vynikající spojence, nemáme se čeho bát!“ řekl rozhodně tamní předseda vlády.



    Vyhrožování estonskému Sputniku


    Minulý týden jsme informovali o tom, že zaměstnanci Sputniku Estonia obdrželi od policie a pohraniční služby dopisy, ve kterých je jim vyhrožováno trestním stíháním, když do 1. ledna neukončí pracovní poměr s Mezinárodní informační agenturou Rusko dnes. Jako příčinu svého počínání uvedly estonské úřady sankce zavedené EU v březnu 2014 kvůli událostem na Ukrajině. 


    Tisková služba agentury MIA Rossia Segodnia (Rusko dnes) označila akci estonských úřadů za neslýchané. Rovněž prohlásila, že se obrátí na OSN, OBSE, Radu Evropy, UNESCO a Evropský soud pro lidská práva se žádostí o zhodnocení tohoto bezprecedentního případu ve věci porušení svobody projevu a podniknutí opatření pro zajištění práv novinářů.



    Na věc reagovala také šéfredaktorka agentury MIA Rossia Segodnia (Rusko dnes) a televize RT Margarita Simoňanová, která se obrátila na prezidentku Estonska Kersti Kaljulaidovou.



    „Vážená paní prezidentko Kersti Kaljulaidová. Nevím, zda jste si vědoma aktivit bezpečnostních sil Vaší země, které vyhrožují novinářům, vlastním občanům, trestním stíháním za to, že dělají svou práci. Dali jim bezprecedentní ultimatum: buď odejdou ze Sputniku do 1. ledna anebo se mají připravit na vězení,“ napsala Simoňjanová na svém Telegramu v estonštině a ruštině.




    Dále pak šéfredaktorka estonskou hlavu státu vyzvala, aby zatčení novinářů nedovolila. „Vím, že by si vztahy mezi našimi zeměmi zasloužily, aby byly lepší. Jsme si také vědomi Vaší schopnosti vést klidný dialog, za což si Vás vážíme. Proto nechceme, stejně jako i Vy, abychom se museli za Estonsko stydět. Společně to nedopusťme,“ uvedla šéfredaktorka.

    Putin o skandálu


    Během velké tiskové konference, která se konala dne 19. prosince, tuto situaci na žádost jedné novinářky okomentoval také ruský prezident Vladimir Putin.


    Odpověděl v tom duchu, že ho překvapuje, co se teď v Estonsku děje. Rusko je totiž často obviňováno z utlačování médií, ale tím se spíše zabývají, jak je vidět, evropské země.



    „Stále se nás snaží obvinit z nějakých smrtelných hříchů, včetně tlaku na nezávislá média, a sami dělají to, z čeho nás obviňují. To je ovšem podivuhodný cynismus,“ uvedl Putin a zdůraznil: „Bohužel toho nemůžeme moc udělat. To vy děláte hodně, domnívám se. Ta skutečnost, že jste o tom teď řekla, bude napomáhat tomu, že to nebude přehlíženo.“



    Vysvětlil, že kdyby Rusko přijalo opatření na státní úrovni, která by byla spojena s nějakými omezeními, nebylo by to efektivní, protože by to hnalo vodu na mlýn těch, kdo by chtěli rozeštvat naše země. „Nesmíme jim v tom pomáhat,“ řekl prezident.



    „I když to může být nepříjemné, je třeba se domáhat možnosti pracovat dokonce i v těchto zemích, které se bojí vašich informací, jež sdělujete vašim čtenářům a posluchačům. Jinak nelze pochopit, proč překáží vaší činnosti. Asi se prostě bojí vašich informací, vašeho vlivu na lidi,“ dodal.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑