• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci informovali o nebezpečí nočního režimu na smartphonu

    22-12-2019 Sputnik CZ 56 317 slov zprávy
     

    Vědci se rozhodli prověřit předpoklad, že spektrum žlutého světla, které je nakonfigurováno na obrazovkách telefonu při přechodu na noční režim, může poškodit biologické hodiny.



    Vědecký tým provedl experiment s laboratorními myšmi, který ukázal, že teplé barvy nočního režimu připomínají denní světlo a klamou organismus. Takové záření nepříznivě ovlivňuje spánek a přináší více škody než užitku.


    Naopak chladné barvy modrého spektra, charakteristické pro obvyklý režim gadgetů, jsou pro organismus přijatelnější. Podle vědců nemají v tomto případě na spánek příliš negativní dopad.



    „Modré barvy spojené se soumrakem mají ve skutečnosti slabší účinek než bílé nebo žluté světlo podobné intenzity," řekl Tim Brown, jeden z autorů vědecké práce.



    Uvedl, že fotopigment melanopsin, který se podílí na vizuálním procesu a regulaci cirkadiánních rytmů, reaguje na změny intenzity osvětlení a také na poměr krátkých a dlouhých vln světla. Noční režimy chytrých telefonů se zaměřují na druhou složku, to znamená, že mění barvu záření. Jak zdůraznil Brown, nejedná se o nejlepší přístup, a to ani při zachování mírného jasu displeje.


    „Výzkum ukázal, že sladění našich biologických hodin s každodenní rutinou a pracovním harmonogramem může být užitečné pro zdraví. Použití správné barvy v tom může pomoci," uzavřel.



    Nejnebezpečnější chytré telefony


    Přednedávnem odborníci z Federální agentury USA pro komunikace zveřejnili žebříček nejnebezpečnějších chytrých telefonů. Mobilní zařízení, která se na daném seznamu nachází, mají největší hodnoty tzv. SAR záření.


    První místo obsadil telefon Google Pixel 3 XL, jehož specifický koeficient pohlcování elektromagnetického záření lidskými tkáněmi činí 1,35 WT/kg pro hlavu a stejné množství pro tělo, a také 1,52 WT/kg podle maximálního ukazatele.


    Na druhé místo se dostal telefon Google Pixel 3 s ukazatelem 1,34 WT/kg. Na třetí příčce se umístil telefon OnePlus. Na dalších místech najdeme mobilní zařízení LG V40 a telefony iPhone XS Max a XS. Jejich hodnoty SAR-záření jsou sice daleko od kritické úrovně, ale také poměrně dost daleko od té minimální.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑