• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Kdo poruší ústavu, měl by z kola ven.“ Rafaj mluví o impeachmentu proti Čaputové v souvislosti s Istanbulskou úmluvou

    21-12-2019 Sputnik CZ 94 579 slov zprávy
     

    Slovenský parlament dne 28. listopadu přijal na návrh SNS usnesení, že nesouhlasí s tím, aby bylo Slovensko vázáno Istanbulskou úmluvou. Vláda nyní musí požádat Zuzanu Čaputovou, aby informovala Radu Evropy o tom, že se Slovensko nestane stranou tohoto dokumentu.



    Hlava státu ale dala najevo, že může výzvu neuposlechnout, a to nejspíše s nadějí, že po únorových volbách získají v parlamentu většinu liberální strany.

    „Budu velmi pečlivě zvažovat, do jaké míry je to skutečně v kompetenci prezidenta, neboť již v této otázce byly učiněny některé kroky ze strany vlády,“ nechala se slyšet Čaputová. „Druhou rovinou ale je, že toto téma by mělo být řešeno skutečně s odstupem, věcně a s chladnou hlavou a možná ne dva měsíce před volbami,“


    prohlásila prezidentka ve čtvrtečním vysílání RTVS.

    Podle Rafaje je ale nepřijatelné, aby prezidentka stavěla svou ideologickou orientaci nad ústavní pořádek země.



    „Nový parlament s novými poslanci přijme nové, progresivní, chápavé, inkluzivní a pokrokové moderní rozhodnutí, že úmluvu přijímáme a budeme se jím řídit. Čili někdo opakovaně poruší ústavu, slib veřejného činitele, nic se nestane? Důsledek? Přijmeme ideologické rodové konstrukty gender agendy a budeme se jimi muset řídit,“ varuje bývalý poslanec.




    Upozorňuje také, že první článek slovenské ústavy vysloveně zmiňuje, že se země neváže žádnou ideologií nebo náboženstvím. V této souvislosti varuje před ztrátou demokracie země.



    „Diktatura názorové menšiny nad většinou v praxi jako vyšitá,“ píše dále Rafaj. „Nadstavbu a implementaci zařídí různé poradní orgány z aktivistů třetího sektoru. Z ústavy si udělají trhací kalendář, případně noví ústavní soudci, vybraní paní prezidentkou, chápavě přikývnou, protože se právo již dostalo pod dozor ideologie, která poroučí jak legislativě, tak i soudcům ‚správné pokrokové vidění‘ mezi paragrafy jako v 50. letech,“ zdůraznil.





    Podle jeho názoru by tak Čaputová kvůli údajnému porušení slovenské ústavy měla přijít o svou funkci. Navrhuje proto zřízení procedury impeachmentu, jak je tomu ve Spojených státech.

    „Kdo poruší ústavu, měl by z kola ven. Asi bude potřeba do ústavy dát i nástroj impeachmentu vůči hlavě státu, podobně jako v USA, kde právě


    obvinili prezidenta, a to mají Spojené státy prezidentský model vlády,“ míní Rafaj. „Jsem fakt zvědavý, jestli bude v prezidentském paláci převažovat ústava a právo (které tak často do úst bere paní prezidentka) nebo gender ideologie?“ uzavřel věc Rafaj.

    V souladu s článkem 106 slovenské ústavy lze prezidenta odvolat z funkce lidovým hlasováním, které vyhlašuje předseda Národní rady na základě jejího usnesení přijatého alespoň třípětinovou většinou všech poslanců. Prezident je odvolaný, pokud se pro to vysloví nadpoloviční většina všech oprávněných voličů.


    Podle článku 107 lze prezidenta stíhat za úmyslné porušení ústavy nebo vlastizradu. O podání žaloby k ústavnímu soudu rozhoduje Národní rada třípětinovou většinou všech poslanců. Pokud plénum ústavního soudu prezidenta odsoudí, pak úřadující osoba pozbývá své funkce.



    Istanbulská úmluva



    Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí (Istanbulská úmluva) byla podepsána v roce 2011. Svým podpisem ji stvrdilo 46 zemí a Evropská unie. Úmluvu pak ratifikovala většina z nich, kromě Velké Británie, Bulharska, České republiky, Litvy, Lotyšska, Maďarska a Slovenska.

    V březnu slovenský parlamentu podpořil návrh SNS na zastavení ratifikace úmluvy. Později, dne 28. listopadu, Národní rada požádala vládu, aby postupovala vůči institucím EU a Rady Evropy v souladu s cílem zabránit přijetí závazků a dosahem závazků, které nejsou upraveny ve slovenském právním řádě. Podle slovenských poslanců je nutné zajistit, aby Slovensko nebylo vázáno tímto dokumentem ani prostřednictvím rozhodnutí a opatření Evropské unie.


    Ve stejný den Evropský parlament vyzval sedm členských zemí, aby danou úmluvu ratifikovaly.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑