• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Jako holými patami na nálož.” Proč výsledky testování S-400 v Turecku způsobily rozhořčení v USA? Video

    20-12-2019 Sputnik CZ 54 355 slov zprávy
     

    Americký senátor Chris Van Hollen uvedl, že Turecko překročilo novou „červenou linii“ a označil činy Ankary za neúctu vůči prezidentovi Donaldu Trumpovi a NATO. Ukázalo se, že příčinou rozhořčení se staly výsledky vojensko-technických zkoušek, které se maximálně blížily k vojenským. Ve cvičném boji zachytil komplex S-400 všechny cíle.



    „Je to stejné, jako když, pardon, lezete holými patami na nálož. Přirozeně nevynechal žádné cíle. Zachytil cíl na 500 kilometrů, 600 kilometrů, dokonce když se priblížil k 450 - 500 kilometrům vzdálenosti, tak odolával,“ sdělil televiznímu kanálu Zvězda vojenský pozorovatel Alexandr Artamonov.




    Kromě toho lze na videu cvičného boje vidět, že stíhací letouny F-16 létaly v nízké nadmořské výšce, ale v té době byly sledovány radary protiletadlového raketového komplexu S-400.


    Dodávky systémů S-400


    V letošním roce splnilo Rusko kontrakt na dodávku čtyř divizí S-400 Turecku v celkové hodnotě 2,5 miliardy dolarů. Kromě toho dohoda předpokládá opci na další jeden komplet.


    Dodávky S-400, které způsobily krizi ve vztazích mezi Tureckem a USA, byly zahájeny v polovině července. Podle slov tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana budou systémy předány do výzbroje v dubnu 2020.




    Spojené státy americké od Ankary požadovaly, aby nákup zrušila a místo ruských systémů koupila americké komplety Patriot. V opačném případě hrozily zrušením dodávek bojových letounů páté generace F-35, na jejichž vývoji se Turecko podílelo. Ankara ovšem jakékoliv požadavky ze strany Washingtonu odmítla.

    Turecko zahájilo testování radarů systémů S-400 na amerických stíhačkách F-16 a dalších letounech. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na to prohlásil, že zahájení zkoušek vzbuzuje znepokojení USA, ale Washington hodlá pokračovat v projednání tohoto problému s Ankarou.


    Sankce na Turecko


    Dne 11. prosince schválil Výbor pro zahraniční vztahy Senátu USA návrh zákona, který Turecku ukládá sankce za nákup ruských systémů protivzdušné obrany S-400.



    Právě nákup ruských systémů Tureckem vyvolal ostrou kritiku ze strany Spojených států, v říjnu byl tak představen zákon, který vyžaduje sankce proti této zemi. Kromě jiného dokument omezuje prodej amerických zbraní do Turecka, uvaluje sankce na turecké úředníky, kteří jsou odpovědní za dodávku zbraní pro tureckou vojenskou operaci v Sýrii. Spojené státy již dříve zavedly sankce proti Turecku kvůli operacím v Sýrii, ale zrušily je poté, co Ankara souhlasila s příměřím.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑