• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Historický okamžik pro Bratislavu. Slovensko získalo nové postavení v OSN

    20-12-2019 Sputnik CZ 169 308 slov zprávy
     

    Během středeční schůze zvolilo Valné shromáždění Organizace spojených národů Slovenskou republiku a Peru novými členy Komise pro budování míru na období 2020-2021. Nutno podotknout, že Slovensko bylo zvoleno členem této Komise poprvé v historii a od 1. ledna 2020 se tak stane jedním z 31 členů, zabývajícími se otázkami poválečné rekonstrukce a rozvoje.




    „Slovensko tím zdůraznilo svou dlouhodobou aktivitu v oblasti budování míru a dalších témat, která jsou s tím úzce propojena: mírové operace, prevence konfliktů a mediace, reforma bezpečnostního sektoru, udržitelný rozvoj/Agenda 2030, právní stát, lidská pravá a další,“


    uvádí na svých webových stránkách tiskové oddělení Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky.

    Slovenská republika se již po dlouhou dobu podílí na mírových operacích v rámci OSN. První takovou účastí slovenských vojenských jednotek byly operace v Namibii (UNTAG), Somálsku (UNASOM) a Angole (UNAVEM), a to v průběhu let 1989-1993. V následujících letech byli slovenští vojáci několikrát rozmístěni v Africe, a sice v Libérii (UNOMIL), Rwandě (UNAMIR), Sierra Leone (UNAMSIL) a na hranici Ugandy a Rwandy (UNOMUR). Významným prvkem v historii účasti Slovenska v mírových operacích OSN bylo nasazení vojenských jednotek v bývalé Jugoslávii v rámci operace UNPROFOR. Dalšími místy působnosti Slovenska se staly Kypr (UNFICYP), Libanon (UNIFIL), Východní Timor (UNTAET) a hranice mezi Izraelem a Sýrií na Golanských výšinách (UNDOF).


    „Komise pro budování míru byla zřízena dne 20. prosince 2005 a její mandát vychází z rezoluce Bezpečnostní rady OSN a Valného shromáždění OSN. Komise má spojovat všechny relevantní hráče při shromažďování zdrojů, navrhování strategií pro budování míru a obnovu po konfliktech, včetně snahy o obnovu a budování institucí potřebných k zotavení se z konfliktů a pro podporu rozvoje integrovaných strategií s cílem položit základy trvale udržitelného rozvoje,“ uvádí se na stránkách Ministerstva zahraničí.


    Členové Komise


    Komise má celkem 31 členů volených smíšeným způsobem. Valné shromáždění OSN, Bezpečnostní rada OSN, Hospodářská a sociální rada OSN volí celkem 21 člen (7 členů každý), zatímco dalších deset míst se rozděluje mezi členské státy – největší přispěvatele do rozpočtu OSN a státy, poskytující nejvíce vojenského a civilního personálu do misí OSN. V současné době je členem Komise také Česká republika, jež byla zvolena Valným shromážděním.        



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑