• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vláda povrdila, že SR neratifikuje Istanbulský dohovor, Čaputová s tým má problém

    20-12-2019 Zem & Vek 69 350 slov zprávy
     

    Vláda vzala na vedomie uznesenie Národnej rady SR k procesu ratifikácie Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu. Premiér Peter Pellegrini má na základe uznesenia vlády požiadať prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby Radu Európy informovala o tom, že sa SR nestane zmluvnou stranou dokumentu, známeho ako Istanbulský dohovor.


    Prezidentka Čaputová však svoj odmietavý postoj vyjadrila ešte skôr než na to dostala oficiálne poverenie. Najprv vyjadrila pochybnosti, či vypovedanie Istanbulského dohovoru je kompetencia prezidenta Slovenskej republiky: „Budeme veľmi prísne zvažovať do akej mieri je to naozaj kompetencia prezidenta, pretože už tam doteraz boli nejaké kroky zo strany vlády urobené.“ Potom dodala: „Druhá rovina ale je, že ja si myslím, že táto téma by mala byť riešená naozaj s odstupom, vecne a s chladnou hlavou a možno nie 2 mesiace pred voľbami,“ Možno ráta, že po voľbách bude mať v parlamente väčšinu progresívno-liberálna úderka, ktorá Istanbulský dohovor s nadšením privíta.


    Národná rada (NR) SR 28. novembra prijala na návrh poslancov SNS uznesenie, že nesúhlasí s tým, aby SR bola prostredníctvom rozhodnutí a opatrení EÚ viazaná Istanbulským dohovorom. Nesúhlasí tiež s tým, aby EÚ pristúpila k tomuto dohovoru bez akýchkoľvek obmedzení.


    NR SR tiež požiadala vládu, aby postupovala voči inštitúciám EÚ a Rady Európy v súlade s týmto uznesením „s cieľom zabrániť prijatiu záväzkov a dosahom záväzkov, ktoré nie sú upravené v slovenskom právnom poriadku“ a vyplývajú z Istanbulského dohovoru na právny poriadok SR.


    V marci tohto roka prijal parlament uznesenie, ktorým sa SR nehodlá stať zmluvnou stranou Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor). Podľa poslancov je teda potrebné zabezpečiť, aby sa Slovensko nestalo viazané týmto dohovorom ani prostredníctvom rozhodnutí a opatrení EÚ.


    Zdroje: TASR, HSP


    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.


    CHCEM PODPORIŤ








    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑