Německá kancléřka Angela Merkelová se sešla s předními německými obchodními a odborovými úředníky, aby diskutovali o tom, jak přilákat kvalifikované pracovníky ze zemí mimo Evropskou unii, zatímco se země snaží řešit nedostatek kvalifikované pracovní síly.
Právní předpisy vstoupí v platnost 1. března a usnadní tak státním příslušníkům třetích zemí získat víza k práci a hledání zaměstnání v Německu. Ujednání, která se v současnosti vztahují na absolventy vysokých škol, se rozšiřují na přistěhovalce s odbornou kvalifikací a znalostí německého jazyka.
„Mnoho společností v Německu naléhavě hledá kvalifikované pracovníky, a to i v době slabší ekonomiky,“ řekl Eric Schweitzer, řekl šéf Asociace německých obchodních a průmyslových komor novinářské skupině Funke. „Pro více než polovinu společností je v současnosti největším rizikem pro podnikání nedostatek kvalifikovaných pracovníků.“
Vyzval k „byrokratické a účinné implementaci“ nové legislativy.
Odvětví včetně informačních technologií a ošetřovatelství si stěžovalo na nedostatek pracovníků.
Na zasedání jsme diskutovali o tom, na které země se německé podniky chtějí zaměřit, „a vyřízneme byrokratické překážky“, řekl ministr práce Hubertus Heil pro RBB Inforadio. Jako příklady jmenoval proces uznávání odborných kvalifikací, jazykových schopností a vízových postupů.
Stejně jako mnoho jiných evropských zemí se Německo snaží nalézt rovnováhu mezi potřebami svého trhu práce, stárnoucí rodnou populací a obavami z imigrace.
Heil řekl, že cílem není podkopávat německé mzdy a „v současnosti je náš problém spíše v tom, že nejsme nahrazováni, ale že nedostáváme kvalifikované pracovníky.“