• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Technologie nám dají sílu.“ Česká armáda se chlubí svými bezpilotními „hračkami“

    18-12-2019 Sputnik CZ 39 373 slov zprávy
     

    Bezpilotním vojenským strojům Armáda České republiky věnovala tři poslední posty na sociální síti. Uvádí se, že drony se také používají v misích v Afghánistánu, a to po dobu již pěti let.



    „Možná neuvěříte, ale máme je (drony, pozn. red.) v armádě už od roku 1985,“ uvádí se.




    Nejstarším ze zmíněných bezpilotních průzkumných letounů AČR je VR-3 Rejs, který byl vyroben během studené války sovětskou konstrukční kanceláří Tupolev. Proto dalším názvem stroje je Tupolev Tu-143.


    Ve videích se také ukazuje bezpilotní průzkumný letoun Sojka III výroby českého Vojenského technického ústavu letectva a PVO. Další drony mají americké kořeny: RQ-11 B Raven, RQ 12A Wasp, RQ-11B DDL Raven jsou produkty americké AeroVironment. Dron ScanEagle, který čeští vojáci označují za svůj nejvýkonnější bezpilotní prostředek a používají při monitoringu okolí základny Bagrám v Afghánistánu, vyrábí společnost Boeing.



    Zmiňuje se i dron Puma III AE (AeroVironment), který má podle videa armáda dostat v roce 2021, a projekt, kterého se Česko zúčastní – AGS-Global HAWK. Je to obranný program Severoatlantické aliance, určený k posílení schopností vzdušného průzkumu terénu (Alliance Ground Surveillance, AGS, pozn. red.) pomocí amerických vojenských bezpilotních letounů RQ-4 Global Hawk adaptovaných pod požadavky NATO.



    „Informace a technologie nám dají sílu,“ hlásí česká armáda s tím, že plánuje začít používat novější a výkonnější drony. „Budeme obměňovat a zavádět vyšší kategorie bezpilotních prostředků, které toho umí mnohem víc.“




    Prapor dronů pro českou armádu


    Dříve se uvádělo, že již na začátku příštího roku má být v české armádě zřízen prapor dronů. Informace potvrdil jak český prezident Miloš Zeman, tak i náčelník Generálního štábu Aleš Opata a ministr obrany Lubomír Metnar. Nový prapor se bude zabývat analýzou získaných dat a má mít na starosti jak malá průzkumná bezpilotní letadla, tak i bojové drony, které armáda také plánuje mít ve výzbroji.



    „Hlavní výhodou toho praporu je, že koncentrujeme úsilí do jednoho místa, protože to je spousta informací, spousta dat, spousta snímků, abychom kromě toho měli i schopnost analýzy a dalších věcí,“ uvedl Opata.



    Český prezident ze své stany také několikrát upozorňoval na růst významu bezpilotních letadel v současných vojenských operacích. Ve svém projevu při velitelském shromáždění náčelníka Generálního štábu AČR 20. listopadu 2019 Zeman uvedl, že další drony pro vznikající prapor Česká republika pravděpodobně dostane od Izraele.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑