• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Putin a Merkelová projednali energetickou bezpečnost EU

    16-12-2019 Sputnik CZ 38 419 slov zprávy
     

    „Otázky, které se týkají spolupráce v plynárenství a také energetické bezpečnosti EU, byly rovněž dotčeny, a to i v souvislosti s vyhlídkami na tranzit ruského zemního plynu přes Ukrajinu po 1. lednu 2020 a implementaci projektu plynovodu Nord Stream 2,“ praví se ve zprávě.


    Dodává se, že se strany dohodly, že budou udržovat kontakty na různých úrovních.


    K rozhovoru došlo na základě iniciativy Berlína.


    Další priority


    „Pozitivní hodnocení bylo dáno výsledkům v normandském formátu summitu konaného v Paříži 9. prosince, na němž byly odsouhlaseny některé kroky na realizaci minského komplexu opatření, což je nesporným základem pro urovnání na jihovýchodě Ukrajiny,“ stojí ve zprávě.


    Během telefonických jednání byl zvláštní důraz kladen na libyjskou krizi.



    „Byla zaznamenána důležitost zabránění dalšímu prohloubení situace a potřeba obnovení mírového dialogu. Vladimir Putin zopakoval připravenost Ruska na pokračovat v podpoře zprostředkovatelských úsilí v tomto směru ze strany Německa a OSN,“ praví se ve zprávě.




    Co ještě zajistí energetickou bezpečnost Evropy


    Loni tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že plynovod Turecký proud přispěje k pozitivnímu přínosu pro evropskou energetickou bezpečnost.



    „Je to skutečný přínos pro energetickou bezpečnost, protože ve velmi krátkém čase tento plyn půjde nejen do Turecka a přispěje nejen k rozvoji turecké ekonomiky, ale půjde dál k evropským spotřebitelům,“ zdůraznil Peskov v rozhovoru pro televizní kanál Rossija 1.



    Dodal, že to není populistický přístup k energetické bezpečnosti v Evropě a že v současné době má mnoho zemí zájem, aby přes jejich území procházela nějaká část plynovodu.


    Projekt Turecký proud zahrnuje výstavbu plynovodu, který se skládá z dvou linií o kapacitě 15,75 miliard metrů krychlových. První linie je určena na dodávky plynu tureckým spotřebitelům, druhá na dodávky plynu do zemí jižní a jihovýchodní Evropy.


    Hodnocení jednání normanské čtyřky


    Minulý týden jsme informovali o tom, že předáci zemí normandské čtyřky Vladimir Putin, Angela Merkelová, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj přijali společné komuniké na základě výsledků schůzky v Paříži.


    Při komentáři výsledků summitu prezident Ruska Vladimir Putin označil jednání za „velmi užitečná“. Poděkoval také lídrům, kteří se jednání zúčastnili. Poznamenal přitom, že v závěrečném komuniké po schůzce předáků zemí normandské čtyřky byla zdůrazněna bezalternativnost bezpodmínečného plnění minských dohod.


    Francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci po summitu prohlásil, že na urovnání situace na východě Ukrajiny záleží stabilita evropského kontinentu a výstavba nové architektury.


    Účastníci summitu se domluvili, že se budou držet Steinmeierovy formule, prohlásila ze své strany kancléřka SRN Angela Merkelová. „Došlo k tomu díky statečnosti Ukrajiny, protože jde o Steinmeierovu formuli, to je velmi zajímavé… Jde o to, v jaké posloupnosti realizujeme různá opatření,“ pronesla.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑