• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Paška: Lajčák bezpečnostní strategií dláždil cestu americkým základnám na Slovensku

    16-12-2019 Sputnik CZ 32 672 slov zprávy
     

    Později ale ministr Lajčák přebral přípravu strategie do vlastní gesce a podklady nové Bezpečnosti strategie SR začal připravovat pro ministerstvo zaměstnanec americké Carnegie Endowment for International Peace Tomáš Valášek



    „Když nám na přelomu srpna a září 2017 doručil státní tajemník Ivan Korčok k vyjádření předělané znění Bezpečností strategie SR, našli jsme v něm nejen viditelnou účelovost a dvojí metr při hodnocení analogického chování velkých politických hráčů v bezpečnostním prostoru, ale i deníkem Pravda již avizovanou negativní zmínku o Rusku, kterou jsme hned jako nevhodnou a nadbytečnou žádali z dokumentu odstranit. No nestalo se,“ píše poslanec.



    Podle jeho slov z názvu bezpečnostní strategie jasně vyplývá, že její příprava patří výhradně do rukou specializovaných složek nejvyšších státních institucí, a proto nechápe, proč ministr pověřil provedením nového komplexního výchozího dokumentu pracovníka bezpečnostní organizace z cizího státu, který zároveň po celou dobu práce na důležitém vnitrostátním dokumentu mohl vstupovat i do jeho úprav.


    „Jsem přesvědčen, že takové jednání by bylo i v Burkině Faso považováno za nepřijatelné. Zejména pokud by se ukázalo, že v důsledku podivné hry s cizokrajným ‚spolupracovníkem‘ byly do nového vnitrostátního bezpečnostního dokumentu v rozporu s programovým prohlášením vlády šikovně implementovány potřeby, zájmy a cíle ‚spolupracovníkova‘ cizokrajného chlebodárce,“ argumentuje svůj názor Paška.


    Navíc autor příspěvku upozorňuje, že bezpečnostní strategie musí hodnotit rizika a bezpečnostní poměry doma i ve světě, pokud se to neudělá korektně, celý dokument je stavěn na špatných, účelových základech.



    „V části ‚Mezinárodní systém‘ v bodě 9. strategie se sice správně konstatuje, že ve světě dochází stále častěji k porušování základních principů a norem mezinárodního práva ..., ale už v dalším bodě 10. je najednou jako jediný závažný narušovatel mezinárodního práva označené jen Rusko,“ podotýká poslanec.


    Paška zastává názor, že těch, kteří narušili a narušují suverenitu a územní celistvost jiných států, je však více.



    „Pokud se ministr rozhodl označit Rusko, měl by stejně označit i partnery z NATO, jako například USA, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Francie, ale také Turecko za závažné narušitele mezinárodního práva,“ zdůrazňuje autor.



    Účelové zakotvení vnější hrozby z východu do základního bezpečnostního dokumentu státu totiž podle Pašky znamená i formální otevření cesty pro militarizaci Slovenska vůči definovanému ohrožení z východu.


    Tato militarizace, jak vyplývá z dotyčného příspěvku, je projektována v Pentagonu a je veřejně deklarována.


    Paška poukazuje na skutečnost, že v době, kdy Lajčák do přepracování Bezpečností strategie SR zapojil Valáška z evropské pobočky americké Carnegie Endowment for International Peace, byly ve Washingtonu v rozpočtovém dokumentu s názvem Departement of the Air Force, Military Construction Program, Fiscal Year 2018, Budget Estimates zveřejněny tyto zajímavé položky (v části European Reassurance Initiative):


    Sliac Airport - Airfield Upgrades (22 mil. dolarů),


    Malacky Air Base - Increase POL Storage Capacity (20 mil. dolarů)


    a Malacky Air Base - Airfield Upgrades (4 mil. dolarů).


    Důvod nebyl


    V té době však ani programové prohlášení Vlády Slovenské republiky, ani žádný jiný důležitý dokument, nedefinovaly jakoukoli hrozbu, kterou by mohla vláda občanům odůvodnit akceptaci politického rozhodnutí USA vybudovat si americké základny a rozmístit vojska na území Slovenska.



    Podle autora se v této souvislosti dá dospět k závěru, že silným bezpečnostním zájmem USA bylo a je realizovat základny a rozmístit své vojska na Slovensku.


    „A víme dnes i to, že ministr Lajčák prostřednictvím sérií rozporuplných opatření, napříč oprávněným a opakovaným výhradám SNS, přes obsah nové bezpečností strategie překlopil definici bezpečnostního prostředí Slovenska v průběhu tří měsíců do té pozice, kde ji Pentagon potřebuje mít. Do pozice, která nakonec i jemu osobně poskytuje lepší krytí na jednání o podmínkách rozmístění vojsk armády USA na Slovensku,“ podotýká Paška.


    Dodal, že Bezpečnostní strategie SR v podobě, jak ji formulovali, vyhovuje více bezpečnostním potřebám a zájmům USA v regionu než skutečným zájmům Slovenské republiky.


    V závěru autor poznamenává, že Slovenská národní strana považuje veškeré iniciativy a aktivity směřující k otevření prostoru pro trvalé rozmístění amerických vojsk na území Slovenska za neodůvodněné a proti zájmům občanů SR.


    „Proto odmítá legitimizovat Bezpečnostní strategii SR v takové podobě, která otevírá a dláždí Pentagonu cestu pro vybudování amerických vojenských základen na území svobodného, suverénního Slovenska,“ podotkl.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑