• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Těžba pod kontrolou: Česko zavádí změny ve sféře superstrategických surovin

    15-12-2019 Sputnik CZ 31 364 slov zprávy
     

    V pořadu České televize Otázky Václava Moravce šéf rezortu poznamenal, že s tím počítá připravovaná surovinová politika státu, která míří do meziresortního připomínkového řízení.


    Podle Havlíčka nová koncepce znamená, že u dotyčných zdrojů nebude platit současná praxe, že kdokoliv si zažádá o jejich geologický průzkum a udělá ho, tak poté může těžit. 



    „U těchto pěti surovin to bude ještě tak, že to bude muset jít přes ministerstvo životního prostředí a ministerstvo průmyslu a obchodu na vládu. A vláda bude moci rozhodnout, jestli ano, nebo ne,“ zdůraznil ministr. 



    Havlíček dodal, že pokud Česká republika dojde k tomu, že ji tento geologický průzkum nezajímá, tak to půjde na komerční subjekty.


    Kov budoucnosti


    Podle odhadů expertů jsou v Česku asi tři procenta světových zdrojů lithia, přičemž naprostá většina se nachází na Cínovci v  Krušných horách a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je považováno za největší v Evropě. Vzhledem k očekávanému růstu počtu elektromobilů a baterií by poptávka po lithiu měla do roku 2025 vzrůst trojnásobně. 



    Jak připomíná publikace České tiskové kanceláře, o roli státu při těžbě nerostných surovin se v posledních měsících debatuje především v souvislosti s možnou těžbou lithia u Cínovce. 


    Ještě za Sobotkovy vlády bylo podepsáno memorandum o těžbě kovu s australskou firmou European Metals Holdings (EMH), ale tento dokument narazil na kritiku četných politiků. Navzdory tomu, že loni došlo k vypovězení zmíněného memoranda, australská firma zachovává v lokalitě přednostní právo k těžbě a v přípravě na těžbu u Cínovce pokračuje.


    Jak se dále poznamenává, letos v červenci bylo oznámeno, že možnosti těžby lithia v Česku prozkoumá energetická skupina ČEZ, vlastněná ze 70 procent státem. ČEZ tehdy uvedl, že EMH, která má na těžbu u Cínovce přednostní právo, půjčí dva miliony eur (51,2 milionu Kč).


    Následně se bude rozhodovat, jestli ČEZ do EMH vstoupí. 


    Podle údajů publikace v listopadu EMH uvedla, že se s ČEZ podmínečně dohodla na strategickém partnerství a výrazné investici do daného projektu.


    „V případě dokončení dohody získá ČEZ za 34,06 milionu eur (870,4 milionu Kč) podíl 51 procent ve firmě Geodet, české dceřiné společnosti EMH, která vlastní práva na těžbu,“ stojí v materiálu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑