• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jsou frustrovaní z toho, že nejsou u moci. Klaus st. se pustil do Žantovského, Klvani a jejich neziskovek

    14-12-2019 Sputnik CZ 49 508 slov zprávy
     

    Obsah časopisu daného politika doslova pobouřil, a tak se podělil o své dojmy se čtenáři.


    Klíčovým pojmem celého Klausova textu je výraz „pocit bezmocnosti“. Na začátku připomněl esej Václava Havla o moci bezmocných, která podle Klause „odrážela pocit bezmoci člověka v komunistické společnosti a zároveň ve svém názvu obsahovala optimistický normativní soud o tom, že masa bezmocných až zas tak bezmocná není“. Již přes čtyřicet let je ale Klaus starší znepokojen tím, že se tato slova používají a zneužívají v situaci, kdy lidé – v minulém slova smyslu – bezmocní nejsou.


    Jak k takovému závěru přišel? Díky vydání Aspen Review Central Europe. Klaus starší tak bez servítek promluvil o tom, kdo tuto neziskovku vede.




    „Jsou to lidé, kteří bez sebemenšího zakolísání přežili všechny ideové obraty a zvraty politiky nejen naší, ale i politiky americké. Přežili všechny americké prezidenty a velmi se lišící vládní konstelace. Vždycky byli „in“. Vždy byli na straně značně proměnlivé americké politiky,“ píše Klaus a dodává, že tito lidé zmonopolizovali exkluzivitu vztahů k USA.

    Následně s nimi vstupuje do jisté polemiky ohledně obsahu časopisu. Popisuje titulní stránku časopisu, na které je zobrazena zvadlá květina a u ní pak nadpis „The Powerless Are Tired: 1989–2019“, tedy bezmocní jsou unaveni. Klaus uvedl, že autoři mluví o sobě.



    „Mluví asi o sobě. Zdá se mi, že si pár jedinců listopadové revoluce tímto výrokem monopolizuje pocit bezmocnosti. O třicet let zestárlí a unavení být mohou, ale z publikovaných textů je zřejmé, že spíše než bezmocnost a únava je jejich hlavním pocitem frustrace z toho, že nejsou u moci, což byl jejich hlavní cíl,“ napsal.




    Poukázal tak na to, že v časopise jsou Čechoslováci v roce 1989 popsáni jako dezorientovaní „vězňové právě propuštění z vězení“. To však Klaus tvrdě odmítá.



    „Odmítám, za sebe sama i za spousty dalších lidí zemí bývalého komunismu, že jsme byli dezorientováni a že jsme neměli vlastní, docela vyvinutý a tehdejší svět chápající rozum. Tvrdím, že jsme – přes všechna existující omezení tehdejší éry – neměli pocit „vězňů“,“ uvedl.



    Politik rovněž předpokládá, že je taková nadsázka funkční v úsilí o „dosažení jednoho jediného cíle“. A tím je „udržet nás v přesvědčení, že jsme nevyspělí, nedospělí, nekvalitní, že musíme být stále vyučováni, poučováni a voděni za ručičku“.



    Klaus zmínil také bývalého politika ODA Daniela Kroupu, který si v časopise stěžuje, že nedošlo k „vytvoření silných politických stran jako třeba v Německu“.



    „Měl by, za prvé, říci, že to byl právě on, kdo v roce 1991 zásadně přispěl k nemožnosti vytvořit silnou jednotnou pravici, a za druhé, opravdu si myslí, že mají pro nás být politické strany v


    Německu vzorem? CDU v čele s AKK? Nebo SPD po svém nedávném obratu doleva?“ ptá se ve svém komentáři Klaus starší.

    Podle něj tedy v tomto časopise vůbec nejde o Česko.



    „Je více než zřejmé, že jsem dostal časopis lidí, kteří se zaštiťují Amerikou, ale kterým o naši zemi nejde. Jde jim jen o to, že není po jejich. Proto se opět cítí bezmocní,“ shrnul věc exprezident.




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑