• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V Antarktidě bylo objeveno nejhlubší místo na souši

    13-12-2019 Sputnik CZ 53 292 slov zprávy
     

    Uvádí se, že nejhlubší místo bylo objeveno pod ledovcem Denman ve Východní Antarktidě.


    „Když jsme vzali v úvahu hmotu, údaje z radarů a informace o pohybu ledu, zjistili jsme, jaké množství ledu zaplní kaňon, který se podle našich odhadů nachází 3,5 tisíce metrů pod hladinou moře. To je nejhlubší bod na souši," cituje web slova vedoucího skupiny vědců Matthewa Morligema, který pracoval na projektu šest let.



    „Staré mapy ukazovaly méně hluboký kaňon, ale to nebylo možné, něco chybělo,“ dodal Morligem.



    Během výzkumu byly také stanoveny zvláštnosti ve struktuře ledovců v Antarktidě, které mohou zvýšit riziko vážných následků tání ledu a ústupu ledovců.



    Polární Černobyl


    Přednedávnem vědci také informovali o tom, že jsou ledovce na Antarktidě stále zdrojem radioaktivního záření. Důvodem je testování jaderných zbraní, které Američané provedli v polovině minulého století.


    Nová vědecká studie odhalila, že obří ledovce na Antarktidě stále vypouštějí radioaktivní chlór, a to v důsledku testování jaderných zbraní, které bylo realizováno v 50. letech. Studie byla zveřejněna v odborném časopise Journal of Geophysical Research.



    Uvádí se, že Mélanie Baroni, geovědkyně z Evropského střediska pro výzkum a výuku v oblasti geověd a životního prostředí v Aix-en-Provence (Francie), spolu se svými kolegy zkoumali emise chloru v různých částech Antarktidy. Konkrétně pak v oblastech, kde jsou roční sněhové srážky vysoké, a v oblastech, kde jsou nízké.

    Vědci běžně používají radioaktivní izotopy k tomu, aby určili stáří ledu. Dělají tak pomocí vrtů do ledovců, a to jako součást výzkumu týkajícího se záhad minulosti zemského klimatu.


    Některé izotopy chlóru, např. chlór-36, v přírodě vznikají přirozeně, ale mohou být produkovány i během jaderných výbuchů, když neutrony reagují s chlorem v mořské vodě. Odborníci nyní zjistili, že vysoká hladina chlóru-36 je stále přítomna poblíž hladiny ledu, a to v oblasti s nízkými sněhovými srážkami.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑