• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Objímá se v Náckově s místním fašounkem.“ Mediální expert nešetřil Kalouska kvůli setkání s Novotným

    13-12-2019 Sputnik CZ 58 600 slov zprávy
     

    Fotografie, kterou Štěpánek později komentoval, se nejprve objevila na facebookovém účtu Miroslava Kalouska. Politik byl vstřícný a na sociální síti publikoval hned čtyři snímky ze své návštěvy Řeporyjí. K nim napsal:



    „Bylo mi ctí dnes navštívit Řeporyje, pana starostu Novotného a jeho tým. Přijel jsem především proto, abych jim vyjádřil podporu a sympatie. Vážím si lidí, kteří se nebojí na veřejnosti stát si za svým názorem, i když ví, že odpovědí nebude jen potlesk.“




    Ke společnému setkání se jen o několik hodin později vyjádřil také sám řeporyjský starosta. Ten si na Facebook přidal ještě o něco více fotografií a svým sledujícím se svěřil se svými dojmy ze setkání s Kalouskem.



    „Byl neuvěřitelnej. Moc si v Řeporyjích vážíme jeho dlouhodobé podpory s vlasovci i jinak!“ uvedl Novotný na sociální síti.




    Do komentářů pod příspěvkem předsedy poslaneckého klubu T0P 09 pak ještě napsal, že moc děkuje za návštěvu a že je u nich Kalousek kdykoliv vítán.


    Co na to ostatní?


    Někteří však tímto setkáním, na rozdíl od obou aktérů, příliš nadšeni nebyli. Celou věc na Facebooku okomentoval mediální expert Petr Štěpánek, který nad celou situací jen kroutil hlavou.



    „To jsou konce! Vzpomínáte, jak se Kalda kdysi kasal, že napravo od TOP 09 je zeď? Kdeže jsou ty časy. Nyní je z Topky neomarxistická, levicová, zelená, vítačská, eurohujerská partaj a její nejznámější postava se v Náckově objímá s místním fašounkem, který se chystá vztyčit pomník válečným zločincům a politické protivníky chce věšet. Jo jo, svůj k svému,“ vyjádřil svůj názor.




    A mediální expert nebyl jediný, kdo se ke snímkům vyjádřil. O reakce se podělili i další uživatelé sociální sítě.



    „To je fakt dvojka. Kalda už neví kudy kam,“ napsal jeden z nich.




    Další Kalouska a Novotného přirovnávali ke známé dvojici - Patovi a Matovi.

    Někteří dokonce podotýkali, že jim jejich společná fotografie zkazila celý víkend. Na to ale pohotově reagovali jiní lidé, kteří psali, že v nešťastný den pátek 13. je dovoleno leccos.



    „Bože, jak hluboko se dá klesnout,“ myslí si další komentující a přidávali se i jiní: „Tak dlouho se hledali, až si na sebe zbyli...“



    A našli se i lidé, co si rozhodně nebrali servítky: „Blb blba si vždy najde - kam se hrabou vrány...“ či „Kolaborant s kolaborantem.“


    Novotný a jeho iniciativa


    Kontroverzní starosta Řeporyjí se v poslední době dostal do povědomí lidí kvůli své iniciativě postavit památník vlasovcům. Svůj plán odůvodnil tím, že vlasovci přespali jednu noc 6. května právě v Řeporyjích. Na svém facebookovém účtu již dříve uvedl, že naprosto zásadně ovlivnili průběh Pražského povstání a o osudu Prahy se fakticky rozhodlo v Řeporyjích.



    Již v minulosti Velvyslanectví Ruské federace v ČR varovalo Česko před porušením závazků v rámci Úmluvy o zločinech proti lidskosti v případě postavení pomníků vlasovcům. Daný resort tehdy připomněl, že by došlo k porušení závazků České republiky jakožto účastníka Úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů a zločinů proti lidskosti z roku 1968. V dokumentu je ukotveno, že na takové zločiny (nikoli pouze na osoby, které je spáchaly) „se promlčení nebude vztahovat, bez ohledu na dobu jejich spáchání“.

    Vlasovci byli totiž sovětští občané, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do kolaborantské ozbrojené formace Ruská osvobozenecká armáda (ROA), která byla vytvořena nacistickým Německem. ROA od začátku roku 1945 bojovala na straně Třetí říše, ale na konci války se zúčastnila Pražského povstání, Prahu však do kapitulace německé armády ve městě a vstupu Rudé armády opustila.


    Nicméně, i přes varování velvyslanectví zastupitelé v Řeporyjích v úterý 10. prosince rozhodli, že pietní místo věnované členům Ruské osvobozenecké armády v této pražské čtvrti bude.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑