• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Rusko patří ke třem největším velmocem světa ve vojenském letectví

    12-12-2019 Sputnik CZ 80 491 slov zprávy
     

    Již na samém začátku odborníci uvádějí, že konflikty v oblasti zahraniční politiky výrazně ovlivnily zadávání zakázek na obranu v různých zemích. A jednou z hlavních událostí roku byla konfrontace mezi Tureckem a Spojenými státy kvůli nákupu ruských systémů S-400.



    Jak je známo, vedlo to k vyloučení Ankary ze skupiny F, což je seznam zemí, které se ucházely o nejnovější stíhačky F-35. Na tomto pozadí vzrostl zájem o letadla Su-57.


    A ačkoliv tyto události poněkud poškodily obraz výzkumu pro Ameriku, neovlivnily klíčové pozice ratingu.


    Na prvním místě v seznamu jsou USA. Nyní má jejich letectvo 13 300 letadel (25 procent světové letecké flotily). A stíhačka F-16 je nejrozšířenější ve vzdušných silách jiných zemí - 2 280 strojů.


    Na druhém místě je Rusko, které má podle publikace 4 163 bojových letadel (8 procent vojenských leteckých sil světa). Stejnou pozici zaujímá v popularitě svých stíhaček a vrtulníků v zahraničí. Ve výzbroji různých zemích je 1 067 letadel Su-27/30 a 2 865 vrtulníků Mi-8/17.



    A podle takového ukazatele, jako je růst letecké flotily v průběhu roku, je Rusko společně s partnery v SNS na prvním místě. Jejich letectvo se zvýšilo o 2 procenta (z toho 83 procent připadá na ruské vzdušné síly).

    Zatímco americké letectvo v průběhu roku pokleslo o 1 procento, Evropa a Asijsko-Tichooceánský region oblast ukázaly nulovou hodnotu.


    Co se týče ostatních hlavních účastníků hodnocení, Čína je na 3. místě (3 210 letadel), Indie na 4. místě (2 123), Jižní Korea na 5. místě (1 649). Seznam uzavírá Japonsko (1 561).


    Převaha ruských stíhaček páté generace


    Přednedávnem americký magazín The National Interest informoval o tom, že americké letouny F-15C Eagle, jež tvoří polovinu všech stíhaček ve výzbroji vojenského letectva USA, nedokážou bez hluboké modernizace čelit ruským stíhačkám páté generace Su-57.


    V článku se praví, že Su-57 předčí četné světové stíhačky co do manévrovatelnosti a výzbroje. Přitom F-15C bude potřebovat velkou modernizaci a nové zbraně, aby dokázal čelit ruskému letounu.


    Americká stíhačka teoreticky může, píše The National Interest, získat modul Legion, který již vyvíjí společnost Lockheed Martin. Díky tomuto modulu by F-15C dokázal zjistit přítomnost letounů vyrobených s použitím technologií stealth, včetně Su-57, a zaútočit na ně.


    „Su-57 ale vydrží první výstřel, a F-15C se octnou v nevýhodné situaci ve srovnání s neobvykle manévrovatelnými ruskými stíhačkami,“ upřesňuje magazín. V tomto případě bude přežití americké stíhačky úplně závislé na profesionalismu letců.



    První ruská stíhačka páté generace


    Su-57 je první ruská stíhačka páté generace. Stroj je vyzbrojen 30 mm automatickým kanonem, dokáže nést rakety třídy vzduch-vzduch a vzduch-země, a také různé bomby.


    Ruská stíhačka Su-57 je konstruována jako stroj páté generace, kde se klade důraz na malou radarovou viditelnost. Té se dosahuje použitím speciální tvarů, materiálů a povrchů letounu.


    USA jako stroje páté generace provozují stíhací letoun F-22 a F-35. F-35, na rozdíl do F-22, prodávají svým spojencům v rámci Severoatlantické aliance. Program stíhačky F-35 je nejdražším zbrojním programem na světě v historii vojenství.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑