Výzkumnící provedli experiment na myších, které záměrně krmili vysoce tučnými potravinami. Způsobilo to u hlodavců hyperlipidémii, což je narušení metabolismu lipidů, spojené se zvýšením koncentrace špatného (lipoproteiny o nízké hustotě) a snížení dobrého (lipoproteiny o vysoké hustotě) cholesterolu.
Přebytečný cholesterol se může ukládat na stěnách krevních cév a narušovat normální průtok krve. Takové porušení se považuje za jeden z rizikových faktorů pro srdeční infarkt nebo cévní mozkovou příhodu. Kromě toho vede hyperlipidémie k hromadění tuku v játrech, což způsobuje nenapravitelné poškození, poznamenávají vědci.
Studie zjistila, že konzumace ovse snížila hladinu lipidů v krvi myší. Kromě toho tento extrakt normalizoval funkci jater, která byla narušena stravou s vysokým obsahem tuku.
Podle lékaře je nutné v první řadě se vyvarovat jednoduchých a rafinovaných cukrů, omezit spotřebu pečiva, čokolády a marmelády. Rovněž doporučuje nížit množství slaniny, uzenin a salámu. Právě tyto potraviny jsou považovány za karcinogenní. Lékař ovšem poznamenal, že pakliže jíme tyto potraviny jednou týdně, organismu neuškodí. V případě, že člověk trpí na bolesti břicha, nadýmání a křeče, je nezbytné se těchto potravin vzdát úplně.
Střevu škodí tzv. špatné tuky. Lidé by proto ze svého jídelníčku měli vyloučit margarín a majonézu. Naopak mezi potraviny, které chrání sliznici střeva, patří banány, ryby, ovocné pyré, vařené brambory a kysané zelí.
Podle vědců z Tokijské lékařské a zubní univerzity snižuje spotřeba nesolené rajčatové šťávy riziko vzniku onemocnění kardiovaskulárního systému. Experimentu se účastnilo 184 mužů a 297 žen, kteří během jednoho roku pili daný nápoj v neomezeném množství.
Na konci experimentu se ukázalo, že krevní tlak 94 účastníků, kteří trpěli arteriální hypertenzí nebo prehypertenzí, se významně snížil. Kromě toho vysoká hladina cholesterolu, kterou mělo 125 dobrovolníků, se také snížila. Výsledný efekt byl stejně pozorován u mužů i žen, i u různých věkových skupin.