• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci zjistili, co pomůže obnovit játra, která jsou poškozená pitím alkoholu

    10-12-2019 Sputnik CZ 73 340 slov zprávy
     

    Dlouhodobá konzumace alkoholu je jednou z hlavních příčin chronických onemocnění jater, jako je cirhóza, rakovina jater či steatóza. Čínští vědci v čele s Yuhuou Wangem zjistili při experimentech na myších, že laktobakterie Lactobacillus rhamnosus jsou schopny obnovit poškozená játra z důvodu dlouhodobého pití alkoholu.


    Laktobakterie se nachází v mnoha mléčných výrobcích, jako je jogurt, kefír či měkké sýry. Jsou také součástí probiotik, které regulují složení střevní mikrobioty a zvyšují imunitu. Nejběžnějším kmenem laktobakterií používaných u probiotik je Lactobacillus rhamnosus.




    Během experimentu myši konzumovaly alkohol po dobu osmi týdnů a během posledních dvou týdnu dostávaly granule L. rhamnosus (LGG) v různých dávkách (nízká, střední, vysoká) spolu se stravou s vysokým obsahem tuku.

    LGG granule sestávaly ze škrobu, sušeného odstředěného mléka, syrovátky, mikrokrystalické celulózy, maltózy a fermentované kapaliny L. rhamnosus, která představovala 30-50 procent z celkové hmotnosti granulí. Výsledky ukázaly, že po osmi týdnech chronické konzumace alkoholu se u myší snížilo množství laktobakterií a bifidobakterií, došlo ke zvýšení střevního pH (snížení kyselosti) a byl pozorován nadměrný růst patogenních bakterií.


    Zavedení granulí LGG přispělo k obnově střevní mikroflóry, snížilo hromadění tuku a snížilo stupeň zánětu v játrech. Vědci poznamenávají, že laktobakterie eliminují alkoholickou dysbiózu, snižují hromadění tuku v játrech a jeho zánět. Autoři doufají, že jejich objev pomůže vytvořit nové léky pro léčbu onemocnění jater.



    Co způsobuje pití alkoholu?


    Vědecká skupina z Japonska a Spojených států zase zjistila, že pití alkoholu, a to i v malém množství, zvyšuje riziko rakoviny.


    Vědci zkoumali klinická data 33 nemocnic v Japonsku pro období 2005–2016. Celkem analyzovali informace o 63,2 tisíc pacientů s onkologií a o stejném počtu zdravých dobrovolníků. Všichni účastníci sdělili, kolik alkoholu denně pijí, a jak dlouho to dělají.


    Ukázalo se, že nejmenší šance vzniku rakovinu byly u lidí, kteří nepili alkohol. U těch, kdo pil alkohol v malých nebo středních dávkách, se pravděpodobnost rozvoje onkologie významně zvýšila. Jeden alkoholický nápoj denně po dobu deseti let nebo dva denně po dobu pěti let tedy zvyšuje celkové riziko vzniku rakoviny konečníku, žaludku, prsu, prostaty nebo jícnu a dalších typů rakoviny o 5 %.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑