Podle jeho slov jsou vousy nyní v módě. Někteří lidé dokonce trvají na tom, že plnovous je v mrazivém počasí pěkně hřeje. Podle daného odborníka je však z nošení plnovousu a kníru někdy více škody, než užitku.
Ťaželnikov vysvětlil, že se lidský vlas podobá filtru, který vstřebává a zadržuje bakterie. Zdůraznil, že například vlhkost a teplo v hustých vlasech vytváří příznivé podmínky pro rozmnožení mikroorganismů.
Odborník tedy podotýká, že pravděpodobnost, že si s sebou na obličeji budete ve vousech nosit nebezpečnou „líheň“ pro škodlivé bakterie, a to obzvláště v zimě, kdy začíná období nachlazení a chřipky a lidé kolem kýchají a kašlou, se zvyšuje.
Stejně tak existuje šance, že člověk, který už onemocněl, se může znovu nakazit kvůli vousům na obličeji. Ťaželnikov vysvětlil, že zbytky hlenu se usazují v chloupcích kolem úst.
„Viry, které zůstaly ve vousech nebo v kníru, se mohou předávat při objetí, polibku a jiných dotecích,“ varoval odborník.
Proto následně doporučil všem, kteří chtějí nosit vousy, aby dbali na jejich hygienu.
Již dříve američtí vědci informovali, že odhalili jistou souvislost mezi přítomností kníru na mužské tváři a snížením rizika vzniku onkologických onemocnění – rakoviny dolního rtu, jehož vliv je podobný vlivu vlasů na hlavě.
„Zdá se, že knírek chrání rty podobně stejně, jako vlasy chrání hlavu,“ vysvětlil pro Medicalxpress autor studie doktor Daniel Aires, který pracuje jako ředitel dermatologie v University of Kansas Health System.
Diagnózu aktinické keratózy slyší ročně, podle informací časopisu, až 3 miliony Američanů.
Aires a jeho tým na konci výzkumu vysvětlili, že muži, kteří po dobu několika let měli knírek, měli 16tinásobně menší šanci, že se u nich vyvine aktinická keratóza na dolním rtu ve srovnání s muži, kteří knírek nepěstovali.
Podle Amerického národního institutu zdraví je aktinická keratóza sedmý nejrozšířenější typ rakoviny ve světě. Většinou jí onemocní muži ve věku okolo 50 či 60 let.