• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Dánský akademik: OSN může použít vojenské prostředky k prosazení klimatické agendy

    6-12-2019 Svobodné Noviny 57 405 slov zprávy
     

    OSN se může uchýlit k vojenské akci proti státům, které se vzdávají svých mandátů ke globální akci v oblasti klimatu, podle Olea Wævera, významného profesora mezinárodních vztahů na Kodaňské univerzitě.


    V rozhovoru pro ABC News v Austrálii, profesor Wæver varuje, že to, co považuje za „klimatickou nečinnost“, by mohlo přimět OSN uvažovat o jiných prostředcích k dosažení svých cílů, i když by to vedlo ke globálnímu ozbrojenému konfliktu.



    Profesor Wæver tvrdí, že větší odpor vůči změnám by mohl potenciálně ohrozit demokracii, i když by OSN tyto prostředky ospravedlňovala stejným způsobem, jako to bylo v případě Řecka, které mělo řešení dluhové krize vnuceno byrokraty Evropské unie v Bruselu a Štrasburku.


    „Rada bezpečnosti OSN by mohla zítra v zásadě rozhodnout, že změna klimatu je hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost,“ říká.


    „A pak je v jejich kompetenci rozhodnout se, že ty uděláš to, ty uděláš to a ty udeláš to, takto se s tím vypořádáme.“


    Profesor se domnívá, že klasifikace změny klimatu jako otázky bezpečnosti by mohla nechat dveře otevřené pro extrémnější politické reakce.


    „To se děje, když se něco stane problémem bezpečnosti, dostane to naléhavost, intenzitu, prioritu, což je někdy užitečné, ale také to temné síly uvolní v tom smyslu, že to může ospravedlnit problematické prostředky,“ říká.


    Tato naléhavost by mohla vést k náhlému – a v podstatě nedemokratickému – jednání na mezinárodní úrovni, tvrdí.


    „Pokud bude existovat něco, o čem bude rozhodnuto mezinárodně nějakým centralizovanějším postupem, a každé zemi bude řečeno: Toto je váš emisní cíl, není to obchodovatelné, můžeme skutečně přijmout vojenská opatření, pokud jej nesplníte, pak byste to v podstatě museli vnutit vaší populaci, ať se jim to líbí nebo ne,“ říká.


    „Trochu jako to, čeho jsme byli svědky v jižní Evropě se zeměmi jako Řecko a dluhová krize atd. Existovala rozhodnutí, která byla učiněna za ně, a pak prostě museli mít víceméně technokratickou vládu a schválit jí.“


    Profesor Wæver učinil tyto předpovědi minulý měsíc v předvečer konference OSN o klimatu COP25, která nyní probíhá ve španělském Madridu.


    Téměř 25 000 delegátů a 1500 novinářů přiletělo do španělského hlavního města, aby se zúčastnili dvoutýdenního setkání.






    Reklama



    loading...









    Loading...











    Podobné články





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑