• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V obnovenej studenej vojne sa dvíha nová železná opona. V mobiloch a domácej elektronike.

    5-12-2019 Zem & Vek 94 916 slov zprávy
     

    Studená vojna vedená transatlantickým Západom proti Rusku nadobúda vlastnú dynamiku a preniká do sfér každodenného života, ktoré dosiaľ ostávali na pohľad nedotknuté. Medzi také patrí kybernetický priestor, kde Spojené štáty kontrolujú globálne civilné a komerčné využívanie internetu vo všetkých krajinách sveta až na Čínu. Miliardy obyvateľov planéty používajú okrem toho mobilné telefóny s americkými operačnými systémami, ako i prehliadače, vyhľadávače a aplikácie vyvinuté pre tieto systémy. Závislosť Ruska na americkej ľubovôli ostávala dosiaľ – s výnimkou vojenského sektora – zdrvujúca. Časy sa však menia.


     


    Karty, internet …


     


    Hegemónia atlantickej veľmoci v informačných technológiách zastihla pred piatimi rokmi po prevrate v Kyjeve a odídení Krymu od Ukrajiny ruskú ekonomiku nepripravenú na krajne vyostrené situácie a ich možné následky. Zahraničný obchod Ruskej federácie mohol utrpel vážnu ujmu, keby ju Washington náhle odstrihol od systému platobného styku telekomunikačnej siete SWIFT, ako zvažoval Kongres Spojených štátov. Uvažovala o tom aj britská vláda v rámci sankcií uvalených kvôli Krymu a Donbasu. Spojené štáty sa pohrávali v máji 2014 aj s eventualitou vtiahnutia sietí elektronických platieb VISA a do sankčného režimu voči Ruskej federácii. Ruská Centrálna banka preto rozbehla vlastnú obdobu elektronického platobného systému MIR a ten sa medzitým už etabluje i v zahraničí.


     






    Zdroj: https://mironline.ru/


     


    Nemenej náročné prípravy si vyžadovalo nadobudnutie schopnosti štátu riadiť vlastnými silami prevádzkovanie internetu na svojom území pre prípad nutnosti odpojenia ho od svetovej siete. Správcovská organizácia ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) síce ukončila k 1. októbru 2016 zmluvné zväzky s americkou vládou a má dokonca i ruskojazyčnú webovú stránku https://www.icann.org/ru, ale Spojené štáty a Západ ako celok si v nej udržuje v rámci medzinárodnej správy rozhodujúce slovo. Rusko však muselo vychádzať z predpokladu, že od studenej vojny k horúcej nie je nikdy ďaleko a podľa toho sa zariadiť. Zámerom bolo, aby sa v prípade vyostrenia konfliktu prevádzka internetu na ruskom území mohla odpojiť od globálneho internetu a ostala plne funkčná v domácej správe. Menovite pod dohľadom Federálnej služby pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií Roskomnadzor (Федеральная служба по надзору в сфере связи, информационных технологий и массовых коммуникаций).







    Zdroj: http://rkn.gov.ru/



    1. novembra vstúpil v Rusku do platnosti zákon o zvrchovanom internete. Testovanie spôsobilosti autonómnej prevádzky na ruskom území prebiehalo už od septembra a zákon zaväzuje prevádzkovateľov vykonávať pravidelné zaťažkávajúce skúšky.



    … a čoskoro smartfóny, počítače a smart televízory


     


    Súčasne s tým bežali na úrovní vlády, parlamentu a expertných skupín debaty o ďalšej a priamo nadväzujúcej téme. Hľadal sa softvérový spôsob neutralizovania prípadného škodlivého zasahovania hlavného studenovojnového protivníka do stámiliónov mobilných telefónnych prístrojov nachádzajúcich sa na území Ruskej federácie. 5. novembra prijala Štátna Duma (dolná komora parlamentu) návrh zákona o ruskom programovom zabezpečení (российское программное обеспечение) smartfónov, počítačov a televízorov s funkciami Smart-TV. 2. decembra zákon podpísal prezident Vladimir Putin s tým, že platnosť nadobudne 1. júla 2020.


     


    Zákon zmocňuje vládu, aby vypracovala rozhodovací mechanizmus o tom, aký ruský softvér, kedy, kým a za akých podmienok sa bude musieť na dovezených aparátoch inštalovať. Nie je jasné, či operačný systém a aplikácie inštalované výrobcami budú môcť byť ponechané v plnom rozsahu a ruská softvérová výbava sa stane len akousi bezpečnostnou nadstavbou. Pokiaľ by ich povinne vytesňovala, stalo by sa Rusko terčom ostrej kritiky, že sa vydáva na cestu takzvanej riadenej demokracie. Moskva by Západu pripomínala, že sám si prevracia klasickú demokraciu na riadenú demokraciu v dôsledku pribúdajúcich reštrikcií a represií pod zámienkou ochrany privilegovaných menšín. Z hľadiska obyvateľov Európy, alebo aspoň na Veľkého brata alergickejšej stredovýchodnej Európy, však kľúčová otázka zaznie inak, a to asi takto: zavedie Európska únia a/alebo jej členské štáty vlastnú obdobu ruského zákona číslo 425-F3?


     






    Zákon číslo 425-F3


    Zdroj: ruská Štátna Duma


    http://publication.pravo.gov.ru/File/GetFile/0001201912020057?type=pdf


     


     


     


     


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


     


    UPOZORNENIE


    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.










    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑