• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Ochranca demokracie“ NATO má kontinuitu aj s Treťou ríšou

    4-12-2019 Zem & Vek 46 419 slov zprávy
     

    Dnes prebieha v Londýne zasadnutie Severoatlantickej rady (NAC). Včera mu predchádzala slávnostná recepcia v Buckinghamskom paláci, k 70. výročiu Aliancie. Slovensko zastupujú prezidentka Zuzana Čaputová, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a minister obrany Peter Gajdoš.


    Ako upresňuje správa TASR: „NAC je hlavným politickým rozhodovacím orgánom NATO, uvádza sa na oficiálnej webovej stránke Aliancie. Každú z 29 členských štátov zastupuje stály predstaviteľ na úrovni veľvyslanca. Stálym predstaviteľom Slovenskej republiky pri NATO je Radovan Javorčík. Stály predstavitelia jednotlivých členských krajín sa stretávajú najmenej raz do týždňa. Zasadnutie NAC na úrovni ministrov zahraničných vecí sa koná dvakrát ročne. Trikrát do roka sa v rámci rady stretávajú ministri obrany a príležitostne sa koná summit, na ktorom sú jednotlivé členské krajiny zastúpené šéfmi štátov a vlád.“


    Aby sa zachovalo zdanie demokracie, na NAC má ešte dohliadať Parlamentné zhromaždenie NATO. Ako to v ňom však reálne funguje, nám už v roku 2015 v exkluzívnom rozhovore povedal jeho bývalý viceprezident a spisovateľ Jozef Banáš. Okrem iného uviedol: „Je mi ľúto, čo sa stalo z takej organizácie ako NATO, ktorá zohrávala kľúčovú rolu v časoch studenej vojny a výdatne prispela k pádu komunizmu. Tým, že padol komunizmus, NATO stratilo nepriateľa. Vôbec hovoriť o NATO ako o medzinárodnej organizácii je nadnesené, pretože to sú v podstate Spojené štáty a ostatní sú do počtu. Ak si v PZ NATO niekto v čase môjho pôsobenia trúfol povedať vlastný názor, tak to boli občas Francúzi. Inak to fungovalo presne rovnako ako za socializmu. Vtedy keď boli hlasovania, všetci pozerali po očku na sovietskeho predstaviteľa a potom hlasovali rovnako. Tu to bolo to isté – všetci sa dívali na Američana a potom hlasovali ako on. Ani raz som pri hlasovaniach, a bolo ich dosť, nezažil, že by bol niekto proti americkému návrhu.“


    Správa TASR ďalej pripomína: „Prvým generálnym tajomníkom NATO bol v rokoch 1952-57 lord Hastings Lionel Ismay z Británie. V súčasnosti je generálnym tajomníkom NATO Jens Stoltenberg.“ Už nespomína ďalšieho z popredných mužov Aliancie, bývalého predsedu Vojenského výboru NATO Adolfa Heusingera, ktorý bol počas druhej svetovej vojny náčelníkom Generálneho štábu hitlerovského Wehrmachtu. Upozornil by tým na kontinuitu medzi nacistickým Nemeckom a súčasnou západnou „demokraciou“. Ako sme viackrát písali v našom mesačníku, aj pri zrode Európskej únie stálo viacero prominentov Tretej ríše.


    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.


    CHCEM PODPORIŤ









    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑