• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    OSN tvrdí, že globální masová migrace je způsobena změnou klimatu

    4-12-2019 Svobodné Noviny 39 459 slov zprávy
     

    Organizace spojených národů tvrdí, že za masovou migrací může změna klimatu způsobená člověkem.


    „Změna klimatu a vysídlení – jak jsou propojeny?“ Ptá se migrační kancelář OSN (UNHCR) v novém jednominutovém videu.


    „Změna klimatu znamená, že extrémní počasí dopadá častěji a s větší silou. Rostoucí hladiny moří, sucho, povodně, požáry a další přírodní nebezpečí nutí lidi uprchnout ze svých domovů, “tvrdí na videu.



    „Většina z nich je vysídlena uvnitř svých vlastních zemí, ale lidé mohou také překročit hranice, aby našli bezpečí,“ uvádí se v textu. „Změna klimatu může také prohloubit konflikty, protože lidé soutěží o vzácné zdroje.“


    „Když katastrofy ovlivňují důsledky konfliktů a násilí, někteří lidé, kteří v této souvislosti prchají, se mohou stát uprchlíky,“ říká.


    UNHCR jako příklad uvádí krátký klip o zimbabwské ženě jménem Precious Ryrhayo, která byla kvůli povodním nucena upustit svůj dům.


    „Spala jsem, když voda tekla dovnitř domu. Pak jsme se probudili a utekli,“ tvrdí paní Ryrhayo.


    Zatímco byla povodeň zjevnou příčinou jejího vysídlení, lze říci, že viníkem byla změna klimatu?


    Zajímavé je, že podle odboru meteorologických služeb v Zimbabwe v zemi došlo v letech 1901 až 2006 ke skutečnému mírnému poklesu průměrných ročních srážek za více než 100 let, takže paní Ryrayo nepochybně pociťovala nepříznivé počasí ve formě povodně, ale je zcela iracionální vinit tuto událost ze změny klimatu.spojovat tuto událost se změnou klimatu.


    Když už něco takového, tak povodeň by byla nyní méně pravděpodobná než před 100 lety.


    Všichni se však mohou shodnout na tom, že skutečné důsledky změny klimatu musí být měřeny z hlediska jejího dopadu na lidské životy. Jedním z výrazných ukazatelů pro takovéto statistiky jsou každoroční úmrtí způsobené extrémními povětrnostními událostmi, protože počet obětí představuje konečný dopad na lidské bytosti. Zjistili jsme však, že počet úmrtí souvisejících s počasím se za posledních 100 let propadl na pouhý zlomek svých předchozích čísel.


    V roce 1900 zemřelo na následky extrémního počasí 1,27 milionu lidí, zatímco v posledním desetiletí byla celosvětová průměrná úmrtnost na tyto události 60 000, přestože se světová populace zvýšila pětkrát, z 1,6 miliardy v roce 1900 na 7,7 miliardy v roce 2019.


    Jinými slovy, pokud se podíváme na počet úmrtí způsobených extrémními povětrnostními událostmi od 20. let do současnosti, zjistíme, že úmrtnost a počty úmrtí exponenciálně poklesly.


    Jedním z nesporných závěrů z těchto údajů je, že lidská rasa se mimořádně dobře vyrovnává s událostmi extrémního počasí, bez ohledu na to, zda roste.






    Reklama



    loading...









    Loading...











    Podobné články





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑