• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V Číně bylo nalezeno 609 milionů let staré neznámé embryo

    2-12-2019 Sputnik CZ 106 312 slov zprávy
     

    Fosilie byly objeveny v provincii Kuej-čou na jihu Číny. Průměr některých z nich nepřesahuje půl milimetru. Toto dříve neznámé stvoření dostalo název Caveasphaera. Podle vědců se jednalo o mnohobuněčný organismus, který se rozvíjel jako embryo. Mnoho fosilií, kterých je více než sto, připomíná embrya mořských hvězdic a korálů.


    Vědci ovšem nevědí, zda Caveasphaera bylo zvíře. Odborníci poznamenávají, že zkamenělí zástupci tohoto druhu se nacházeli v různých stádiích vývoje. Někteří z nich byli mnohobuněční a někteří se skládali pouze ze dvou buněk. Uvidět tyto komponenty, které byly menší než jedna tisícina milimetru, se povedlo pouze pomocí speciálního lékařského skeneru.




    „Naše výsledky ukazují, že zástupci druhu Caveasphaera třídili své buňky během vývoje embryí stejným způsobem, jako současná zvířata a lidé. Nemáme však důkazy, že by se tato embrya stala složitějšími organismy,“ řekl spoluautor studie Zongjun Yin z Nankingského ústavu geologie a paleontologie.




    Další spoluautor studie John Cunningham z Bristolské univerzity si myslí, že zástupci druhu Caveasphaera měli životní cyklus, který se podobá blízkým příbuzným současných zvířat. To znamená, že docházelo ke střídání jednobuněčných a mnohobuněčných stádií.

    Zástupci druhu Caveasphaera přitom učinili důležitý evoluční krok kupředu a naučili se reorganizovat své buňky ve stádiu vývoje embryí. Vědci se domnívají, že nalezené fosilie jsou nejstarším důkazem „tohoto nejdůležitějšího kroku v evoluci zvířat, který jim umožnil vyvinout různé vrstvy tkání a orgánů“.


    Fosilie obřích ryb


    Skupina ruských vědců našla fosilie obrovských ryb s pilovitými zuby. Vědci objev učinili letos v létě v uhelném dolu v ruském Saratově.



    Podle Alexandra Ivanova, který výzkum vedl, patří nálezy do skupiny Helicoprionidae, která je datována jako existující před 300 miliony let. Vědci se domnívají, že tato stvoření, která jsou podobná dnešním žralokům, byla poměrně velká. Měla dosahovat délky až 7,5 metru. Jedna věc však nepřestávala vědce trápit. Jejich zuby, které byly podobné kotoučové pile. Ty dosahovaly v průměru délky až 25 centimetrů. Někteří vědci přišli s teorií, že zuby tyto ryby používaly jako bič.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑