• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Noční a denní můra. Vědci zjistili, proč máme zlé sny

    1-12-2019 Sputnik CZ 75 352 slov zprávy
     

    Vykonali dva pokusy za účelem podrobné analýzy mozkové aktivity spícího člověka. Při jedné z nich objevili dvě oblasti v mozkové kůře spojené s vznikem pocitu strachu během spánku. Je to pásový záhyb a ostrůvek.


    Ostrůvek je mozková struktura související s formováním vědomí a emocí. Pásový záhyb je část mozku mající na starosti chování a pohybové reakce v nebezpečné situaci. Bylo předem známo, že se tyto oblasti zaktivizovaly při prožívání strachu v bdělém stavu. Nyní se vědcům podařilo dokázat, že stejné úseky kůry jsou aktivní během noční můry.


    Při druhém pokusu zjistili psychiatři a neurologové s pomocí speciálního zařízení, že lidé, kteří měli noční můry, projevovali menší neklid přes den, když jim ukázali nepříjemné obrázky.



    Vědci dospěli k závěru, že existuje zjevná souvislost mezi zážitky za spánku a reakcí na stres v bdělém stavu.


    Takže lidé vlastně tyto noční můry doslova potřebují. S pomocí hrůzy ve spánku se mozek připravuje na reakce na skutečné „hrůzy“.


    Noční můry ale mají také jinou funkci, o které promluvil v rozhovoru pro Sputnik odborník z neuro-logopedického střediska Nad duhou, neuropsycholog Kubat Kanimetov: „Na spánek se máme dívat jako na zrcadlo života, proto nesmíme ignorovat ani noční můry, ani příjemné sny. Pokud jde o lékařství, jsou noční můry spojeny s negativními zážitky lidí v reálném životě.



    Existují noční můry vyvolané výhradně tělesným zdravím, zdravotními příčinami. Noční můra může vzniknout při poruchách štítné žlázy, při hormonálních poruchách. Navíc lidé v dnešním světě spí málo a nekvalitně.

    Nehledě na to, že člověk může spát 8-10 hodin, má nedostatek hlubokého spánku. S pomocí měření bylo zjištěno, že když je člověk nevyspalý, jeho organismus si neodpočinul a nezískal nové síly,“ vysvětlil vědec.


    Nedostatek nebo špatná kvalita spánku je skutečný problém v současném světě. Nedostatek spánku může mít smutné následky: obezitu, riziko vzniku infarktu a mozkové mrtvice a také destrukci mozku.


    Neuropsycholog Kubat Kanimetov doporučuje pro kvalitní spánek bez nočních můr elementární pravidla: přesný harmonogram, žádné zlozvyky, zdravý způsob života. Jsou to dost jednoduché věci. Ale jak je občas obtížné je dodržet.



    Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑