• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Írán zahájil masovou výrobu „skutečného překvapení pro nepřítele“. O co jde?

    1-12-2019 Sputnik CZ 37 359 slov zprávy
     

    Podle Khanzadiho jde o rakety projektu Jask-2, které byly vyvinuty íránským ozbrojeným průmyslem. Nové rakety se mají rozmísťovat na ponorkách země a jejich dosah má být v budoucnu výrazně zlepšen, což umožní zasáhnout cíle na velké vzdálenosti. 


    Kontradmirál neuvedl specifikace nových raket, ale označil je za „skutečné překvapení pro nepřítele“ s tím, že se pracuje i na dalším projektu – Jask-3.


    V sobotu během výstavy obranného průmyslu v Teheránu Írán představil další novinky v oblasti námořních zbraní. Jde o námořní dron vertikálního vzletu a přistání Pelican-2, který je určen pro hlídkové průzkumné mise a může nouzově přistát i na vodní hladině, a rovněž jde o inerciální navigační systém pro detekci a navigaci ponorek pod vodou, kde konvenční systém GPS nefunguje.


    Khanzadi také informoval o nadcházejících mořských manévrech, které má země uspořádat společně s Ruskem a Čínou. Cvičení se budou konat od 22. prosince do 20. ledna v severní časti Indického oceánu.



    Testy nového systému protivzdušné obrany


    Dříve agentura Mehr informovala o tom, že v severní íránské provincii Semnán byl úspěšně otestován systém Khordad-15. Jde o nový systém protivzdušné obrany íránské výroby, který je podle zpráv schopen detekovat různé cíle v rádiu 150 kilometrů a sledovat je na vzdálenost 120 kilometrů. Systém je také schopen detekovat nenápadné cíle v rádiu 85 kilometrů a zasáhnout je na vzdálenosti 45 kilometrů. Kromě toho může současně zachytit šest cílů. Mobilita systému umožňuje vojákům připravit je k porážce cílů za dobu menší než 5 minut.


    USA posilují přítomnost poblíž Íránu



    Dříve americký prezident Donald Trump informoval, že Spojené státy se rozhodly v nejbližších týdnech posílit vojenskou přítomnost v Saúdské Arábii s cílem ochrany ropných objektů země, kam budou také zaslány radary a protiraketové systémy. Podle slov Trumpa tam mají zůstat do té doby, dokud to bude nutné.

    14. září došlo na útok proti několika saúdským ropným objektům, což vedlo ke snížení těžby ropy v zemi více než o polovinu. Jemenští povstalci Hútíové, proti nimž bojuje arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií, prohlásili, že útok provedli jejich bojovníci za pomoci dronů. USA prohlásily, že nejsou žádná svědectví toho, že útok pocházel z Jemenu, a obvinily z něho Írán. Arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií se rovněž domnívá, že do útoků je zapojen Teherán. Írán odmítá obvinění na svou adresu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑