Papež František prohlásil, že nejen jaderné zbraně, ale také jaderné elektrárny by měly být kvůli svým ničivým schopnostem alespoň dočasně zakázány.
Během tiskové konference na palubě papežského letadla, které se vracelo z Thajska a Japonska, papež zopakoval své přesvědčení, že nejen použití, ale také držení jaderných zbraní je ďábelské, protože „kvůli nehodě, šílenství některého vládního vůdce, nebo šílenství člověka může zničit lidstvo.“
Přesto se papež také vyjádřil k morálce jaderné energie, když se ho zeptal novinář, zda by Japonsko mělo jaderné elektrárny uzavřít.
„Pokud jde o vlastnictví jaderných elektráren, může vždy dojít k nehodě,“ řekl papež František. „Jaderná energie má limity … Využívání jaderné energie má limity, protože jsme dosud nedosáhli absolutní bezpečnosti.“
„Dalo by se mi říct, že i elektřina by mohla způsobit katastrofu kvůli nedostatečné bezpečnosti, ale byla by to velmi malá katastrofa,“ pokračoval. „Katastrofa v jaderné elektrárně by byla velká katastrofa. Bezpečnostní systémy dosud nebyly vyřešeny.“
Papež pak pokračoval, aby vyjádřil svůj obezřetný úsudek, že jaderná energie by měla být pozastavena, dokud nebude „zcela bezpečná“.
„Je to můj osobní názor, ale jadernou energii bych nevyužíval, dokud nebude zcela bezpečná,“ řekl. „Někteří říkají, že je to riziko… a že použití jaderné energie musí být zakázáno.“
„Neexistuje žádná záruka, že katastrofa nenastane,“ řekl. „Ano, jednou za deset let na celém světě. Pak je tu stvoření. Katastrofa, kterou jaderná energie způsobí pro stvoření, lidské osobě. “
Papež uvedl jadernou katastrofu v Černobylu v roce 1986 jako příklad toho, co se může stát, když jaderná energie není dobře zabezpečena.
„Musíme provést výzkum v oblasti bezpečnosti, abychom se vyhnuli katastrofám i důsledkům pro životní prostředí,“ řekl. „Myslím, že jsme překročili limit s ohledem na životní prostředí: s pesticidy v zemědělství, s chovem kuřat, že lékaři říkají matkám, aby své děti nekrmily, protože jim dávají hormony a jsou zdraví škodlivé.“
„Dnes je tolik vzácných chorob způsobených zneužíváním životního prostředí,“ řekl. „Péče o životní prostředí proběhne buď dnes, nebo nebude nikdy.“
Proslulý australský ekonom Judith Sloan tvrdí, že jaderná energie patří mezi nejlevnější a „nejzelenější“ zdroje energie, které jsou v současné době k dispozici, a přesto nepřitahuje pozornost, kterou si zaslouží.
Během Obamovy éry od roku 2010 do roku 2013 se federální dotace USA na fosilní paliva snížily o 15 procent, ze 4,0 miliard USD na 3,4 miliardy USD, a dotace pro jadernou energii klesly o 12 procent, z 1,9 miliardy na 1,7 miliardy USD, poznamenal Sloan.
Zatímco v období od roku 2010 do roku 2014 stála výroba jaderné energie asi 4 ¢ až 5 ¢ za kWh, výroba sluneční energie stála 20krát tolik, mezi 80 a 100 ¢ za kWh.
A to i přesto, že jaderná energie je „stejně obnovitelná jako vítr“, ale mezi ekologickými aktivisty nemá stejný status hvězdy, tvrdí Sloan.