• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Kdo platí Sputnik, víme, ale co ti ostatní?“ Mediální expert to ministerstvu vnitra s hybridní válkou pořádně zavařil

    28-11-2019 Sputnik CZ 67 432 slov zprávy
     

    Expert a člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov se pozastavil nad definicí hybridních hrozeb, kterou nabízí ministerstvo vnitra. Podle ní součástí hybridní kampaně je mimo jiné i zakrytí jejího původce.




    V této souvislosti si Petrov klade otázku, zda vzniklá migrační krize nebo kampaň na přijetí hrozeb jsou rovněž příkladem hybridních hrozeb. Přitom poukazuje, že v případě agentury Sputnik, která je často obviňována ze šíření dezinformací, jsou její původ a financování obecně známé.

    „Čtu si stránky Ministerstva vnitra… ‚Úkolem hybridní kampaně je (…) maskovat se sledováním legitimních cílů (…) komplikovat či přímo znemožnit identifikaci původce a zastřít jeho úmysly; komplikovat, destabilizovat či přímo paralyzovat rozhodovací proces (…)‘,“ cituje Petrov MV u sebe na Facebooku.





    „Co Sputnik, u toho víme, kdo ho platí, ale víme to i u těch, kteří se zaštiťují pojmem nezávislost? Nebo ekologie a životní prostředí? Migrace, syrští sirotci, občanský neklid? Kdo všechno se tedy účastní té hybridní války? Na jaké straně, za jaké peníze a s jakými cíli, abychom si tedy nalili čistého vína…“ pokračuje.




    V této otázce ho podpořil i politický komentátor Tomáš Vyoral, který se samotnému konceptu hybridních hrozeb vysmál.

    „Vadime, nekomplikuj jim to zbytečně. Už kvůli té hybridní válce ze strany Ruska a Číny Petříček, Koudelka, Hamáček a podobní skoro nespí. Ještě jim zavaříš dalšími podněty už tak přehřáté závity… A co až zjistí, že jsou nedej bože i hybridní automobily! To na ně teprve půjdou mory a ‚plantážníci‘ a ‚hromabytěpopolihonil‘ budou tvým směrem jen létat!“ odpověděl mu Vyoral.



    Petrov přitom poukázal, že vyjmenované nástroje hybridní kampaně jsou často běžnou součástí demokratického procesu. Je proto otázkou, co vše lze zařadit pod hlavičku „hybridní války“.



    „Mně by fakt zajímala hranice mezi hybridní válkou a demokratickým názorovým střetem. Vždycky přece legislativní slabiny, paralýza rozhodovacího procesu, parlamentní diskuze atd., které se uvádějí jako způsoby hybridního boje, jsou zároveň regulérní nástroje demokracie…“ míní Petrov. „To hybridní pojmosloví je tenký led,“ doplnil.




    Zpráva BIS



    Tento týden Bezpečnostní informační služba (BIS) zveřejnila výroční zprávu za rok 2018. V ní varuje před aktivitami ruských a čínských zpravodajských služeb. Mimo jiné BIS upozorňuje, že Rusko usiluje o rozdělení společnosti a využívá k tomu proruské aktivisty, kteří v Česku šíří dezinformace.

    Zprávu podpořili zástupci opozice, zatímco mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček obvinil kontrarozvědku z pokusu o omezení svobody slova.


    Dříve 29. července Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH MV) spadající pod Ministerstvo vnitra ČR na svém Twitteru obvinilo agenturu Sputnik z toho, že popularizuje kremelskou propagandu v české společnosti. Zpravodajství Sputniku pak přirovnalo k Rudému právu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑