• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Na Slovensku znovu nepřijali Istanbulskou úmluvu. Nejsme na straně civilizované Evropy, stěžuje se Šimečka ze Štrasburku

    28-11-2019 Sputnik CZ 114 549 slov zprávy
     

    Uvádí se, že NR SR žádá vládu, aby postupovala vůči orgánům EU a Rady Evropy v souladu s tímto usnesením, a to „s cílem zabránit přijetí závazků a dosahem závazků, které nejsou upraveny v slovenském právním řádu“ a vyplývají z Istanbulské úmluvy.



    Stejně tak má vláda dle poslanců neprodleně informovat evropské instituce o tomto usnesení.

    V březnu tohoto roku přijal parlament usnesení, prostřednictvím kterého se SR nehodlá stát smluvní stranou Istanbulské úmluvy. Podle poslanců je zapotřebí zajistit, aby Slovensko nebylo vázáno touto úmluvou ani prostřednictvím rozhodnutí a opatření EU.


    Hlasování poslanců a výzva k urychlené ratifikaci


    Pokud jde o dané hlasování, uvádí se, že z přítomných 137 poslanců o usnesení hlasovalo 135. Pro hlasovalo celkem 93 poslanců, proti jich bylo 29. Hlasování se zdrželo celkem 13 poslanců a vůbec nehlasovali dva. Podle informací nebylo přítomno celkem 13 poslanců.


    Mezitím však, ve čtvrtek 28. listopadu, Evropský parlament opět vyzval členské státy k urychlené ratifikaci dané úmluvy.



    ​Poslanci v nelegislativním usnesení, které plénum schválilo poměrem hlasů 500 (pro) : 91 (proti), přičemž 50 se zdrželo hlasování, vyzvali Radu (ministrů), aby ze strany EU urychleně dokončila ratifikaci Istanbulské úmluvy.



    Parlament zároveň požádal sedm členských států, které úmluvu podepsaly, ale neratifikovaly, aby tak učinily co nejdříve.

    Strašení „zlem z Istanbulu“


    K věci se vyjádřil také slovenský poslanec Evropského parlamentu Michal Šimečka z Progresivního Slovenska. Ten na svém Facebooku napsal, že došlo ke „srážce dvou světů“.



    „Před chvílí se stala poměrně neuvěřitelná, ale vlastně velmi výstižná věc. Evropský parlament ve Štrasburku dnes přijal velkou většinou rezoluci, v níž vyzývá Slovensko a dalších šest zemí, aby konečně ratifikovaly Istanbulskou úmluvu. A prakticky v té samé hodině slovenští poslanci v Bratislavě na popud SNS vyzvali vládu, aby od té stejné úmluvy Slovensko úplně odstoupilo,“ píše v úvodu postu.




    Dále Šimečka poukazuje na to, že jde o dva různé světy. Na jedné straně podle něj stojí civilizovaná Evropa a zcela pochopitelná snaha chránit ženy před nerovností a násilím. Na straně druhé je to pak dle něj hloupé politikaření, zabedněnost a populistické strašení jakýmsi „zlem z Istanbulu“.



    „Jsme přitom jedna z posledních zemí EU, která ještě úmluvu neratifikovala. Je mi to hrozně líto. A samozřejmě, že jsem dnes hlasoval za rezoluci europarlamentu, stejně jako 499 mých kolegů z různých politických stran napříč celou Evropou. Proti bylo jen 91 europoslanců,“ připomíná.




    ​Europoslanec v závěru svého příspěvku píše, že vítězství Zuzany Čaputové ukázalo, že hodnoty slušnosti, spravedlnosti a tolerance dokáží vyhrát volby i na Slovensku. A vyzývá k tomu, aby i nyní zabrali, a to stejné se podařilo i v únorových volbách.



    „Jinak nás stále viditelnější koalice Směru, SNS a Kotlebovců definitivně stáhne do toho druhého, svého, světa,“ varuje.



    Istanbulská úmluva



    Istanbulská úmluva představuje nejkomplexnější mezinárodní smlouvu o boji proti násilí páchaném na ženách.
    Dokument byl přijat v Istanbulu v roce 2011 všemi 47 členskými zeměmi Rady Evropy a měl by bránit, jak již bylo uvedeno, násilí na ženách. Má v sobě shrnuty standardy zabránění násilí, zabezpečení ochrany a trestného stíhání zločinců.

    Úmluva se často kritizuje, postavilo se proti ní několik církevních organizací. Velký ohlas sklidilo kázání Mons. Petra Piťhy, který prohlásil, že dohoda bude prospívat homosexuálům.


    Podle českého prezidenta Miloše Zemana je tato Úmluva zbytečná, protože v Česku na rozdíl od muslimských zemí nehrozí ženská obřízka nebo vynucené sňatky.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑