• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vybíjanie klinu klinom. Vytlačí “spiatočníckeho” miliardára Trumpa z Bieleho domu “pokrokový” miliardár Bloomberg?

    27-11-2019 Zem & Vek 92 1394 slov zprávy
     

    Keď realitný magnát Donald Trump oznámil v júni 2015 kandidatúru na úrad amerického prezidenta, vyvolal vlnu lamentovania nad úpadkom demokracie v Spojených štátoch. Excentrický multimiliardár z New Yorku si mohol dovoliť financovať svoju kampaň z vlastných zdrojov a ozývali sa obavy, že si chce kúpiť prezidentský úrad. Ultraliberálov nevytáčali do nepríčetnosti ani tak jeho peniaze, ako prostoreký a trefný spôsob, akým znesväcoval ich dogmy. Nálepkovali ho ako spiatočníka a reakcionára v nádeji, že odpudia od neho voličov. Ukázalo sa, že dosiahli tým hanobením pravý opak.



    Článok pokračuje pod reklamou.

    Peniaze priťahujú ….


     


    Uplynulo štyri a pol roka a mienkotvorné médiá sa mali ako samozvané strážne psy demokracie výstražne rozštekať nad rozhodnutím iného multimiliardára uchádzať sa o prezidentský úrad. Rozzúrený brechot však nepočuť. Strážne psy akosi skrotli a potenciálnemu ohrozovateľovi demokracie olizujú ruku.


     


    Multimiliardár Michael Bloomberg prezentoval 14. novembra svoju kandidatúru div že nie ako odhodlanie chrabrého rytiera vyslobodiť vlasť z pazúrov zloducha: „Kandidujem za prezidenta, aby som porazil Donalda Trumpa a znovu vybudoval Ameriku. Nemôžeme si dovoliť ďalšie štyri roky bezohľadného a neetického konania prezidenta Trumpa… Predstavuje existenčnú hrozbu pre našu krajinu a naše hodnoty. Ak vyhrá ďalšie funkčné obdobie, zo škôd sa nemusíme nikdy spamätať„, citovala jeho nedeľňajšie alarmistické vyhlásenie tlačová kancelária TASR. Zavesil si ho na svoju webovú stránku www.mikebloomberg.com, kde pózuje ako ideálny kandidát aj týmto tvrdením: „Som presvedčený, že môj jedinečný súbor skúseností v podnikaní, vo verejnej službe a v dobročinnosti mi umožní vyhrať a viesť


     


    Najzávažnejším prvkom sebachvály tohto finančníka je ten podnikateľský. Donald Trump je proti nemu len trochárom. Čistá hodnota (net worth) imania súčasného prezidenta dosahovala podľa výpočtov analytikov finančníckeho časopisu Forbes pred dvoma mesiacmi závideniahodných 3.1 miliardy dolárov. Finančný mág Michael Bloomberg je však takmer 18x (osemnásť krát) bohatší. Čistá hodnota majetku tohto Trumpovho vyzývateľa sa podľa Forbesu rovná závratným 54,6 miliardám dolárov. Na celoplanetárnom rebríčku najbohatších ľudí na svete, ktorý zostavuje Forbes z radov tých superboháčov, ktorí sú ochotní sa nechať presvecovať, mu patrí deviata priečka. V americkom dokonca šiesta. Vo svetovej galérii velikánov mamonu tróni vedľa neho v exkluzívnej hornej desiatke iba týchto šesť jeho sympatických krajanov: Jeff Bezos, Bill Gates, Warren Buffet, Larry Ellison, Mark Zuckerberg a Larry Page.


     






    10 najbohatších ľudí sveta na zozname Forbes


    https://www.forbes.com/billionaires/#3cd25c20251c


     


    Natíska sa otázka, prečo si finančnícka plutokracia, pozostávajúca zväčša z rodín, klanov a viacgeneračne previazaných skupín, vybrala práve takého jedinca ako Michael Bloomberg za hlavného aktéra v jednej z taktík na zabránenie znovuzvoleniu svojhlavého Donalda Trumpa. V taktike vybíjania klinu klinom tým, že miliardára, čo nespĺňa očakávania tvorcov veľkých peňazí, nahradia iným.


     


    77-ročný Bloomberg je ich človekom v tom zmysle, že rozprávkovo zbohatol na finančnom poradenstve, spravodajstve a informačných službách. Do tajov investičného bankovníctva ho zasvätili v bankovom dome Salomon Brothers. Keď sa s ním po čase rozlúčili, dostal odstupné 10 miliónov dolárov, čo by malo dnes kúpnu silu takmer 30 miliónov dolárov. Nelenil a v roku 1981 založil New York City vlastnú poradenskú spoločnosť Innovative Market Systems. Neskôr ju premenoval na Bloomberg LP a to si drží dodnes. Poradenskú a konzultantskú činnosť postupne rozšíril o širokospektrálne finančné mediálne spravodajstvo. Mediálne impérium Bloomberg LP dosahuje ročný príjem 10 miliárd dolárov a Michael Bloomberg si v ňom udržuje drvivý, až 88-percentný akciový podiel. Nadobudol nepredstaviteľný vplyv v oblasti riadenia informačných tokov o americkom a svetovom finančníctve.


     


    I Trump mal dlhoročné skúsenosti s ťahaním nitiek pri mediálnom manipulovaní, ale iba v branži masovej zábavy. Chýbala mu prax riadiaceho administrátora v mašinérii štátnej správy. Naopak, Michael Bloomberg ju vykonával dlhé roky a to v postavení s celosvetovým dosahom. Od 1. januára 2002 do 31. decembra 2013 zastával úrad starostu New York City. Boli to tri funkčné obdobia po sebe. Zákon povoľoval len dve a tak musel byť patrične zmenený. Keď niečo podobné urobil bolívijský prezident Evo Morales, napadli ho za to organizátori farebnej revolúcie ako despotu, čo šliape po demokracii. Nedávno ho aj zvrhli a len na poslednú chvíľu sa mu podarilo utiecť do exilu.


     


    Dvojnásobný starosta New York City stelesňoval previazanie finančníckeho s mediálnym svetom. Bol neporaziteľný a zachutila mu moc. Do svojich volebných kampaní nalieval ťažké milióny. Do tej pred 14 rokmi to vraj bolo okolo sto miliónov dolárov. Hrubou finančnou silou prevalcoval súperov a zrejme sa mu tie náklady vracali. Pred štyrmi rokmi sa bezmála zapojil do prezidentskej kampane, ale nechal sa prehovoriť, aby prenechal kandidatúru za Demokratickú stranu Hillary Clintonovej.


     


    Porazil ju Trump a domáce finančné kruhy sú z neho rozčarované, nakoľko odstavuje Spojené štáty od riadenia globalizačných procesov. Nenaskočil ani na globálnu iniciatívu nadnárodného zväzku investorských klanov stojacich za kampaňou klimatického alarmizmu. Na rozdiel od Trumpa patrí Bloomberg do týchto tzv. pokrokových kruhov a hlási sa k progresívnosti aj v ešte náročnejšej sfére. Tou je celosvetová civilizačná transformácia v intenciách kultúrneho ultraliberalizmu napriek tomu.


     


    … ale i odpudzujú


     


    Stane sa preto ambiciózny a nespochybniteľne „pokrokový“ multimiliardár Michael Bloomberg klinom, ktorým Wall Street vybije Donalda Trumpa? Najprv by musel vyhral prezidentskú nomináciu za Demokratickú stranu. Získať priazeň dostatočne početného segmentu jej voličskej základne po celých Spojených štátoch bude ale herkulovská úloha. Bude musieť prekonať antipatie verejnosti – a tie sú obrovské. Potvrdil to portál denníka New York Post, keď vydal 10. novembra článok s týmto titulkom: “ Michael Bloomberg more disliked than any Democratic candidate: poll„, šetrne preložené „Michael Bloomberg najmenej obľúbený zo všetkých uchádzačov Demokratickej strany„.


     






    Titulok z New York Post


    https://nypost.com/2019/11/10/michael-bloomberg-more-disliked-than-any-democratic-candidate-poll/


     


    Autori v ňom vychádzajú z prieskumov verejnej mienky z 8. novembra, ktoré vydal 10. novembra portál Morning Cunsult vo vytriezvujúcej analýze pod titulkom „Bloomberg Is Top Choice for 4% of Democratic Primary Voters„, v preklade „Bloomberg hlavným kandidátom pre 4% voličov v primárkach Demokratickej strany„.


     






    Titulok z Morning Consult


    https://morningconsult.com/2019/11/10/bloomberg-is-top-choice-for-4-percent-of-democratic-primary-voters/


     


    Medzitým ale Morning Consult zverejnil čísla z prieskumu voličov strany v štátoch, kde primárky Demokratickej strany prebehnú už o tri mesiace: Iowa, New Hampshire, Nevada a Južná Karolína. Bloomberga si želajú sa prezidentského kandidáta strany len dve percentá respondentov. Primálo, ale v krajine neobmedzených možností vraj nie je nič nemožné.


     






    Zdroj: Morning Cunsult


    https://morningconsult.com/2020-democratic-primary/


               Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.


    CHCEM PODPORIŤ




    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


     


    UPOZORNENIE


    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.


     


     


     










    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑