• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci prozkoumali nové vlastnosti interakce světla a hmoty

    27-11-2019 Sputnik CZ 56 228 slov zprávy
     

    Vědci z NVJU MIFI na příkladu fluorescence organického barviva rhodamin-6G prokázali schopnost řídit interakci elektromagnetické vlny lokalizované v malém objemu s excitony ve hmotě pomocí jedinečného nastavení - laditelného optického mikrorezonátoru Fabry-Pérot. To umožní měnit základní vlastnosti excitovaných stavů v objemu rezonátoru a získat kvazičástice s novými hybridními vlastnostmi - polaritony.




    „Klíčovou technologií používanou v naší práci je lokalizace režimů elektromagnetického pole v malém objemu laditelného mikrorezonátoru. Unikátní instalace vyvinutá v naší laboratoři umožňuje s vysokou přesností kontrolovat prostorové a spektrální rozložení elektromagnetických vln v malém prostoru ohraničeném kovovými zrcadly. Získáváme tak možnost kontrolovat vlastnosti získaných hybridních kvazičástic, které jsou superpozicí excitace v substanci a vlastních tvarech rezonátoru,“ řekl Sputniku Dmitrij Dovženko, výzkumný pracovník z Nanotechnologické laboratoře NVJU MIFI.



    Zásadní význam výzkumu



    Podle jeho slov má výzkum zásadní význam, protože umožňuje podrobně studovat proces vzniku takových vázaných stavů a ​​závislost jejich vlastností na experimentálních podmínkách.

    Získané výsledky týkající se změny vlastností kvazičástic ve hmotě jsou také přímo prakticky využívány při řízení rychlosti chemických reakcí, prodlužování vzdálenosti rezonančního přenosu energie a zvyšování účinnosti různých optoelektronických zařízení.


    Vědci dnes aktivně studují vliv vazby světla a hmoty na přenos rezonanční energie a zkoumají možnost řízení tohoto procesu kontrolou parametrů rezonátoru. Kromě toho pokračují v základním výzkumu závislosti vlastností vytvořených hybridních kvazičástic na různých parametrech souboru částic umístěných v mikrorezonátoru.
     


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑