• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Nějaké retro ze 70. let.” Ovčáček to natřel čučkářům z BIS za výroční zprávu. Sahají na svobodu slova, tvrdí

    26-11-2019 Sputnik CZ 67 960 slov zprávy
     

    Ovčáček – ať BIS nesahá na svobodu slova


    „Jak jsem teď řekl pro ČRo, původně jsem se domníval, že jde o nějaké retro ze 70. let. Označovat lidi s odlišnými názory za dezinformátory je ve svobodné společnosti nepřijatelné. Ať BIS odhaluje agenty cizích mocností, ale ať nesahá na svobodu slova,“ zareagoval na výrok o dezinformacích tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na Twitteru.


    V odstavci 2.2 Ochrana ústavnosti a demokratických základů státu výroční zprávy BIS se uvádí, že nejzávažnější hrozbu pro ústavnost ČR představovalo v roce 2018 působení spektra proruských aktivistů, kteří se podíleli na šíření dezinformací.



    „Proruští aktivisté ovlivňovali veřejné mínění mimo jiné rozšiřováním různých konspiračních teorií a proruské propagandy, k čemuž jako média využívali zejména internet, sociální sítě, vlastní internetové videokanály či tzv. nezávislá/alternativní média, která jsou v dnešní době hlavními producenty dezinformací ve prospěch RF,“ uvádí se ve výroční zprávě BIS.



    Termínem „proruští aktivisté“ v tomto kontextu BIS neoznačuje všechny prorusky smýšlející osoby, ale primárně ty, které svými aktivitami vědomě či nevědomě přímo napomáhají cizí moci.





    Výroční zpráva BIS


    Veřejná výroční zpráva byla 26. listopadu zveřejněná na oficiálním webu BIS. Neobsahuje však konkrétní údaje,detailní postupy, aktivity služby ani jména a názvy.


    „Neutajovaná a tedy veřejná výroční zpráva není a nemůže být konkrétní. Přesto jsem stejně jako moji předchůdci přesvědčen, že je to dokument důležitý a pro objektivní obraz zpravodajské služby velmi užitečný. Čtenář si ze stručného přehledu udělá velmi jasnou představu o činnosti služby, o oblastech působnosti, o prioritách schválených vládou a také obecně o tématech, na která BIS příjemce zpravodajských informací upozorňovala a před jakými hrozbami varovala,“ uvedl v úvodním slově k výroční zprávě za rok 2018 ředitel BIS Michal Koudelka.


    V roce 2018 se BIS zaměřovala ve zvýšené míře na negativní jevy směřující proti nezávislému a řádnému výkonu regulatorních a dohledových funkcí centrálních orgánů státu. Důležitým tématem se stala také rizika plynoucí z ekonomických aktivit subjektů napojených na cizí moc prosazující skrze ně své zahraničně politické a strategické cíle. Tajná služba v roce 2018 stejně jako v předchozích letech popsala řadu případů klientelismu, nelegitimního lobbingu či snah obcházet zákon. Vyhodnocovala také důsledky těchto aktivit a schopnost státem ovládaných firem těmto vlivům čelit.



    Bezpečnostní informační služba se i v roce 2018 věnovala především čínským a ruským zpravodajským službám působícím na území ČR a proti zájmům ČR. 



    „Ruské a čínské zpravodajské aktivity zasahovaly do oblastí politiky, diplomacie, špionáže, ekonomiky i informačního boje,“ varovali zpravodajci.



    Dodali, že Česká republika byla předmětem zájmu aktérů s vazbou na ruskou a čínskou státní moci v kyberprostoru. Instituce a občané se stali cílem hned několika kyberšpionážních kampaní, přičemž nejzávažnější z nich byla kompromitace neutajované sítě Ministerstva zahraničních věcí ČR.


    Rusko


    Bezpečnostní informační služba zaznamenala činnost příslušníků a spolupracovníků všech ruských zpravodajských služeb: civilní rozvědky SVR, vojenské rozvědky GRU a vnitřní bezpečnostní a zpravodajské služby FSB.


    Ve zprávě se uvádí, že zpravodajské kapacity RF na území ČR byly částečně oslabeny českou reakcí na útok nervově-paralytickou látkou novičok v britském Salisbury, kterou byl v březnu 2018 otráven Sergej Skripal a jeho dcera.



    „Po britském oznámení podrobností útoku se ruská strana snažila vyvolat na mezinárodní scéně dojem, že použitá toxická látka pocházela z jiných zemí, zejména z ČR. Podle zjištění BIS nervově-paralytickou látku použitou ve Velké Británii žádný subjekt v ČR nevyvíjel, nevyráběl ani neskladoval. S ohledem na skutečnost, že osoby podílející se na útoku se v minulosti mimo jiné pohybovaly i na území ČR, a v návaznosti na britskou žádost o kolektivní solidární postup spojenců zpracovala BIS příslušné podkladové informace, které byly následně využity v rámci procesu vedoucího k vyhoštění tří ruských nedeklarovaných zpravodajských důstojník,“ uvádí se ve zprávě.


    BIS informovala také, že v součinnosti s partnerskou ZS získala informace o aktivitách ruské zpravodajské služby FSB, která na českém území utajeně budovala ICT infrastrukturu. Tato infrastruktura byla součástí rozsáhlejšího systému, který byl využitelný pro utajované kybernetické a informační operace FSB v lokálním i globálním rozsahu. Ve spolupráci s PČR byla tato síť rozbita a bylo tak zabráněno aktivitám FSB proti zájmům ČR.


    Čína


    Bezpečnostní informační služba zaznamenala i činnost příslušníků a spolupracovníků všech čínských zpravodajských služeb: vojenská rozvědka (MID), Oddělení pro mezinárodní styky Ústředního výboru Komunistické strany Číny (OMSÚV), Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS) a Ministerstvo veřejné bezpečnosti (MPS).


    BIS tak zaznamenala rostoucí počet čínských pozvání adresovaných českým občanům na školení, semináře a poznávací zájezdy mj. profesní sociální síť LinkedIn.


    Velmi významnou součástí zpravodajských aktivit Číny v ČR byla dle BIS trvající čínská snaha narušovat politické i ekonomické česko-tchajwanské vztahy.



    Domobrana a extremisté


    V listopadu Bezpečnostní informační služba navrhla, aby členství v nestátních ozbrojených skupinách bylo v nejvážnějších případech trestným činem, jinými slovy kriminalizovat domobranu. Ve výroční zprávě minulého roku ale zpravodajci uvedli, že domobranecké skupiny v roce 2018 stagnovaly:



    „Působení paramilitárních a domobraneckých uskupení nepředstavovalo reálnou bezprostřední hrozbu pro demokratické základy a bezpečnost ČR.“



    Došlo i na bezpečností hrozbu tradiční pravicově a levicově extremistických uskupení.


    „Pravicově extremistická scéna se již několik let potýká s vnitřní krizí a nelze očekávat, že by v nejbližších letech došlo k výrazné změně. Popularita a podpora politicky angažovaných pravicových extremistů byla zcela minimální. Rovněž členská základna levicových antiautoritářských platforem je dlouhodobě početně slabá a stagnuje. Militantní anarchisté se v ČR neprojevovali. Současný stav obou scén ilustruje i fakt, že násilné pouliční střety levicových a pravicových extremistů téměř vymizely,“ uvádí se ve zprávě.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑