• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Neziskovka tlačí na emoce: Plačící muži volají po přijetí Istanbulské úmluvy

    25-11-2019 Sputnik CZ 105 696 slov zprávy
     

    Dnešní den, tedy 25. listopad, je známý jako Mezinárodní den za odstranění násilí páchaného na ženách. A právě u této příležitosti se Otevřená společnost snaží upoutat pozornost lidí. V souvislosti s tím tak na svém účtu na Facebooku sdílela video, na kterém muži čtou příběhy žen, na nichž bylo v této zemi spácháno násilí.



    Video, které nese název „Odmítej násilí a respektuj ženy, když o něm mluví. Podpoř Istanbulskou úmluvu!“, bylo zveřejněno na YouTube. Je dlouhé necelé tři minuty a jedná se o spot vytvořený v rámci iniciativy Genderman.



    „Apelujeme tímto způsobem na zákonodárce, aby hlasovali pro ratifikaci Istanbulské úmluvy a pomohli učinit násilí přítrž,“ uvádí se v popisku videa.




    Na daném videu, na které upozorňuje Otevřená společnost, muži čtou příběhy žen, které mají zkušenost s násilím. Jednalo se přitom často o popisy sexuálního násilí. „Říkala jsem mu, že jsem ještě panna a že to bolí, tak mi vrazil další facku a pak mi zacpal pusu, abych neřvala,“ cituje jeden z mužů příběhy žen.

    Uvádí se, že se nejednalo pouze o fyzické útoky, ale také o velmi vulgární slovní útoky. V závěru dojemného videa se následně píše, že fyzické nebo sexuální násilí v České republice zažívá každá třetí žena.


    Úmluva je zneužívána k nedůstojným politickým hrám


    K věci se vyjádřil také publicista Tomáš Pavlas v textu pro Deník Referendum. Ten nejprve poukazuje na to, že ženy „tvoří 95 % obětí domácího a genderově podmíněného násilí“.



    „Zkušenost se znásilněním má přibližně 5 až 10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich nikdy nevyhledá pomoc a neobrátí se na policii. Vysoká míra latence zůstává i sexuálního obtěžování, nebezpečného pronásledování či genderově podmíněného kybernásilí,“ uvádí Pavlas na daném portálu.



    Rovněž poukazuje na to, že česká politická reprezentace, která je u nás tvořena především muži, je podle jeho slov vůči genderově podmíněnému násilí dlouhodobě slepá.




    „Aktuálně jsme svědky nechuti ratifikovat Úmluvu Rady Evropy o prevenci násilí na ženách a domácího násilí (pro kterou se vžilo jméno Istanbulská úmluva). Ratifikace úmluvy je přitom příležitostí vyjádřit jasně politickou vůli začít problém genderově podmíněného násilí skutečně řešit. Je příležitostí sdělit obětem násilí, že česká společnost si závažnost problému uvědomuje a nezlehčuje jej,“ píše v článku publicista.



    Pavlas dále zdůrazňuje, že v současné době mnozí představitelé veřejného života zneužívají úmluvu k nedůstojným politickým hrám. „Znevažují tím osudy obětí násilí a aktivně tak přispívají k nízkému počtu oznámených násilných trestných činů i k druhotné viktimizaci obětí, kdy oběť zažívá prvotní ponížení znovu,“ tvrdí.


    Ochrana žen je v legislativě ČR ošetřena



    Někteří však poukazují na to, že Istanbulská úmluva není potřeba, jelikož v českém právním řádu je již legislativa pro ochranu žen dostatečně ošetřena.

    „Česká republika byla jednou z prvních zemí, které při svém vzniku před sto lety postavení ženy legislativně zrovnoprávnily s muži. Společnosti chvíli trvalo, než se zrovnoprávnilo i faktické postavení žen. Dnes české ženy mohou dosáhnout na všechny posty, o které stojí. Naopak mají mnohé výhody ve srovnání s muži. Častěji dosáhnou na vyšší vzdělání a v mnohých oborech, dříve mužských, dnes najdeme mnohem více žen. Takovým příkladem je třeba justice. Jak lze zjistit například z publikace Moc krásy, kterou v loňském roce vydala Karlova univerzita, ženy mnohem častěji než muži dosahují vyššího vzdělání i postavení než jejich rodiče. O rovnoprávnost žen tedy žádnou obavu nemám,“ řekli k věci v minulém roce advokátka Daniela Kovářová.



    V závěru pak Pavlas píše, že ten, „kdo zneužívá Istanbulskou úmluvu k získávání laciných politických bodů, pomáhá udržovat prostředí, jehož jsou příběhy násilí součástí“.



    Istanbulská úmluva


    Istanbulská úmluva představuje nejkomplexnější mezinárodní smlouvu o boji proti násilí páchaném na ženách.
    Dokument byl přijat v Istanbulu v roce 2011 všemi 47 členskými zeměmi Rady Evropy a měl by bránit, jak již bylo uvedeno, násilí na ženách. Má v sobě shrnuty standardy zabránění násilí, zabezpečení ochrany a trestného stíhání zločinců.


    Úmluva se často kritizuje, postavilo se proti ní několik církevních organizací. Velký ohlas sklidilo kázání Mons. Petra Piťhy, který prohlásil, že dohoda bude prospívat homosexuálům.


    Podle českého prezidenta Miloše Zemana je tato Úmluva zbytečná, protože v Česku na rozdíl od muslimských zemí nehrozí ženská obřízka nebo vynucené sňatky.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑