Na fóru o bezpečnosti v kanadském Halifaxu byl O´Brien požádan, aby vysvětlil slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který oznámil, že USA na východě Sýrie ponechávají vojska na ochranu ropných nalezišť před IS.
„USA jsou tam, protože nechceme, aby se tato ropná naleziště vrátila do rukou IS. Naposledy, když syrský režim držel tato naleziště, je IS dokázal znovu obsadit asi za 15 minut,“ uvedl O´Brien.
Zároveň poznamenal, že „poměrně nevelké příjmy“ z ropy, která je těžena v této oblasti Sýrie, jdou na podporu nikoliv USA, ale syrských Kurdů, aby mohli nadále bojovat proti IS a řešit problémy uprchlíků.
Okolo 90 % syrské ropné těžby je soustředěno na východním břehu Eufratu. V říjnu americký prezident Donald Trump informoval o stažení amerických vojsk z území na severu arabské republiky, brzy poté však oznámil, že část vojáků tam zůstane.
Podle něj je cílem USA ochrana ropy před teroristy Islámského státu*, jelikož dříve těžba ropy byla jejich hlavním zdrojem příjmů. Americký lídr poznamenal, že možná nastal čas, aby Kurdové přešli do tohoto ropného regionu, protože potřebují peníze.
Zástupce Pentagonu Jonathan Rath Hoffman také uvedl, že příjmy ze syrské ropy putují právě Kurdům, nikoliv Američanům.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se domnívá, že USA peníze z ropy směřují na podporu loajálních jim ozbrojených skupin. Zdůraznil, že to poškozuje regulaci situace a zachovává to dodatečný vážný podnět. Navíc ruský ministr poznamenal, že se Washington snaží oddělit území na východním břehu řeky Eufrat a dělá vše proto, aby tam vznikl kvazistát.
*teroristická organizace zakázaná v Rusku