• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Obchodní válka eskaluje? Peking ukazuje na MMF, když USA nadávají čínskému megaprojektu v Pákistánu kvůli dluhové pasti

    23-11-2019 Sputnik CZ 55 404 slov zprávy
     

    USA a Čína mohou být propojeny ekonomicky a finančně, ale to z nich nedělá přátele. Boj o moc proti rostoucí supervelmoci je hlavní součástí zahraniční politiky Donalda Trumpa a tento týden bylo možné slyšet jednu z posledních slovních bitev o Pákistánu.


    Vysoce postavený americký diplomat v jižní a střední Asii vyvolal tvrdou kritiku spojenou s projektem Čínsko-pákistánský ekonomický koridor (China–Pakistan Economic Corridor, CPEC), což je ambiciózní plán přeměnit Pákistán v hlavní obchodní cestu spojující Čínu přímo s Arabským mořem.


    Asistentka ministra zahraničí Alice Wellsová uvedla, že miliardový projekt je protkán korupcí a pouze poškozuje pákistánské obyvatelstvo.



    „Spolu s čínskou platbou dluhů mimo CPEC chce Čína vybírat rostoucí daň, zejména až začne probíhat splatnost většiny plateb v příštích čtyřech až šesti letech,“ uvedla americká diplomatka.



    Dodala, že „nedostatečná transparentnost“ by zvýšila náklady na projekty a vedla by k ještě většímu zadlužení.



    Podle Wellsové existuje jasná a nadějná alternativa. Americká vláda nabízí rozvojové granty než půjčky a vybízí soukromé společnosti k podnikání v Pákistánu.



    „Berte na vědomí, že na rozdíl od komunistické Číny Spojené státy neříkají americkým podnikům, kam jít. Jdou tam, kde vidí největší příležitosti k vzájemnému prospěchu,“ prohlásila.



    A každý ví, že Coca-Cola, Procter & Gamble a KFC se maskují pouze jako žraloci se snižováním nákladů, zatímco ve skutečnosti chtějí přivést Pákistáncům čistou vodu, pracovní školení pomoc „znevýhodněným menšinám“.


    Je sotva překvapení, že zmíněný názor nenese Čína dobře zejména proto, že přišel právě v době, kdy Peking hostil 5. CPEC Media Fórum, což byla každoroční akce, která měla propagovat právě zmíněný projekt.



    „Vztahy Pákistánu a Číny byly založeny na ‚oboustranně výhodné spolupráci a byly oboustranně výhodné pro obě země‘,“ uvedl v pátek čínský velvyslanec v Pákistánu Yao Jing.



    Dodal, že jeho vláda bude v případě potřeby ochotna restrukturalizovat pákistánský dluh, zatímco Mezinárodní měnový fond (MMF), který se řídí hlavně Západem, byl ve svém systému splácení přísný.


    MMF je proslulý tím, že spojil své půjčky s politickými a ekonomickými reformami půjčujících zemí, které náhodou profitují z mezinárodního kapitálu, zatímco obyvatelé těchto zemí nechávají bez domova a jsou připraveni nabídnout levnější cenu za jejich práci.


    Velvyslanec Yao poznamenal, že přibližně 90 procent věřitelů Pákistánu pocházelo spíše ze Západu než z Číny.


    Dodal, že spoléhání Wellsové  na spekulativní mediální zprávy, které obviňují čínské projekty z korupce a nadsazených cen, není pro vysoce postavené vládní úředníky hodné.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑