• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Slovensko otevřelo dveře největšímu internetovému obchodu z Ruska. Proč byste měli věnovat pozornost Wildberries?

    21-11-2019 Sputnik CZ 92 1780 slov zprávy
     

    V říjnu Lenka Wittenbergerová, prezidentka Finanční správy Slovenské republiky, a Taťana Bakalčuk, generální ředitelka Wildberries, podepsaly memorandum o spolupráci na Ministerstvu průmyslu a obchodu Ruské federace. Podle Anfisy Ronžinaové v průběhu pěti let společnost plánuje vybudovat distribuční centra na Slovensku o celkové rozloze 300 tisíc metrů čtverečních.


    Uzavření strategicky významné dohody předcházelo několik významných pro společnost událostí. Podle ruské verze časopisu Forbes v letošním roce obsadila Wildberries čtvrté místo v žebříčku nejdražších společností na ruském internetu a získala odhad 1,2 miliardy dolarů. CEO Wildberries Taťana Bakalčuk se stala druhou miliardářkou v Rusku. Jak se společnosti podařilo probojovat na prvního místo v ruském online maloobchodě? Proč se vedení společnosti rozhodlo zřídit zastoupení na Slovensku?



    ​V roce 2004 se Wildberries stala průkopníkem v maloobchodním prodeji oděvů online na ruském trhu. V té době ruští uživatelé internetu nakupovali převážně elektroniku, knihy a domácí potřeby. Manželé Taťana a Vladimir Bakalčukovi začali s agentským prodejem německých oděvních značek Quelle a Otto. Taťana se předtím zabývala výukou angličtiny a její manžel a podnikatel prodával počítače a zajištoval připojení k internetu. V současné době je paní Bakalčuková generální ředitelkou a jediným vlastníkem společnosti.


    Podle Bakalčukové začátkem 21. století neexistovala skutečná konkurence v segmentu online prodeje oděvů. V letech 2007-2008 Wildberries postupně navazovala přímé kontakty s velkými dodavateli oblečení, jakými jsou s'Oliver, Tom Tailor a Adidas. Internetová platforma postupně přidávala do svého sortimentu elektroniku, malé domácí spotřebiče a příslušenství. „Dnes máme zastoupeno přibližně 27 tisíc značek, 16,5 tisíc dodavatelů s námi spolupracuje. 10 000 z nich jsou zástupci malých a středních podniků,“ uvedla pro Sputnik Anfisa Ronžinaová z tiskového oddělení společnosti.




    © Foto : Wildberries

    Firemní obchod Wildberries


    Základní čísla o trhu online prodeje v České republice, na Slovensku a v Rusku


    Ruský online trh, stejně jako český a slovenský trh, má své vlastní charakteristiky. Portál rbc.ru s odkazem na studii od E.T. Gaidara uvádí, že za posledních pět let se celkový objem ruského internetového maloobchodu ztrojnásobil a činí 1 285 miliard rublů (453 miliard Kč), přitom online obchod činí 4 % z celkového objemu maloobchodu. V roce 2017 podle ruské Asociace společností internetového obchodu AKIT dosáhl růst online trhu v RF 13 %, zatímco v roce 2016 se jednalo o 21 %.



    ​Budování trhu on-line prodeje jako samostatného segmentu v Rusku začalo až po roce 2010, kdy internet používalo 43 až 50 % populace. Do konce roku 2015 se počet uživatelů výrazně zvýšil (69–72 %), ale samotné internetové publikum nerostlo. Obchod se od té doby zvětšoval díky růstu tržeb, proto podle výzkumníků růst tohoto segmentu je možný pomocí zvýšení počtu objednávek stávajících zákazníků. Sputnik se zeptal Anfisy Ronžinové, jak se ruský online obchod změnil od založení společnosti.



    „Před 15 lety žádné internetové obchody s oblečením a botami prakticky neexistovaly a lidé jim nedůvěřovali. Dnes se každodenní nákupy na internetu stávají běžnou záležitostí a navíc jsou cenově dostupnější kvůli zvyšování rychlosti doručení objednávek, absencí minimální hodnoty objednávky a doručením zdarma. Kupující stále častěji objednávají předměty každodenní potřeby na internetu: potraviny, domácí čisticí prostředky, kancelářské potřeby a zboží pro domácí mazlíčky, “ vysvětlila Anfisa Ronžinaová.



    Citované ruské údaje a trendy jsou srovnatelné s dostupnými čísly v České republice a na Slovensku. Pro porovnání vezmeme ukazatele růstu trhu online obchodu ve dvou zemích. Podle blogu mindshare.sk v roce 2017 činil meziroční růst tržeb na českém online trhu 18 % a na Slovensku 15 %. Z hlediska počtu internetových obchodů na osobu je Slovensko na druhém místě v EU. Česká republika je lídrem v počtu internetových obchodů na osobu v EU. Asociace internetových obchodů uvádí, že v roce 2017 činil online prodej v České republice asi 10 % z celkového maloobchodního prodeje a na Slovensku kolem 6,5 %.



    Platforma ceska-ecommerce.cz podrobně zkoumá český internet. Podle portálu v roce 2019 k nejprodávanějším kategoriím zboží patří telefony, elektronické přístroje a bazény. Co se týče sortimentu e-shopů, 54 % z nich výzkum neklasifikuje, nicméně 17 % e-shopů nabízí oděvy, 10 % zboží pro domácnost a zahradu, 7 % obchoduje s elektronikou. Pokud jde o kategorie nejprodávanějších druhů zboží online na Slovensku, podle portálu etrend.sk měla v roce 2018 vedoucí postavení elektronika (52 %), výrobky pro domácnost a zahradu (14 %) a oblečení (8 %).

    Tajemství úspěchu v Rusku


    Společnost Wildberries se prosadila na ruském trhu. Podle studii Data Insight v roce 2018 se maloobchodník stal největším ruským e-shopem: růst tržeb činil 74 % neboli 40 miliard korun. Podle Ronžinaové v roce 2018 dosáhl obrat Wildberries 43 miliard korun, což je o 72 % více než v loňském roce. V prvních devíti měsících roku 2019 se tržby zvýšily o 84 % a dosáhly 50,5 miliard korun. Ronžinaová také zdůraznila, že počet objednávek v tomto období se zdvojnásobil.



    ​Sputnik se rozhodl zjistit, jak takových výsledků firma dosáhla. Podle Anfisy Ronžinaové v tom není žádné tajemství. „Vždy jsme si stanovili za cíl být nejlepšími pro naše zákazníky. Od začátku je klient naším zákazníkem a naši partneři jsou také našimi zákazníky… My sami se nepovažujeme za monopolisty, situace v Rusku je velmi odlišná od západních a asijských trhů, kde jsou přítomní skutečně monopolní hráči,“ řekla Ronžinaová.


    Podle odbornice je hlavní výhodou Wildberries vlastní logistická služba, která dodává zboží zákazníkům rychle a zdarma (5,7 tis. výdejních míst v pěti zemích) a vlastní IT služba, která pracuje na zlepšení firemních služeb pro zákazníky a partnery.


    Ruská společnost také zlepšuje podmínky spolupráce s dodavateli. Podle Ronžinaové letos Wildberries dvakrát snížila svou provizi. V březnu z 38 % na 19 % a v září na 15 %. Pozoruhodným ukazatelem úspěchu společnosti je nárůst počtu dodavatelů. Jak uvedla expertka, ve srovnání s 2. čtvrtletím letošního roku jejich počet stoupl o více než 40 % a dosáhl 16,5 tis., z toho 10 tis. zástupců malých a středních podniků.



    „V určitém okamžiku jsme si uvědomili, že jsme ochotní pomoci našim dodavatelům při vstupu na trh internetového obchodu, sdílet s nimi své znalosti a zkušenosti. Proto jsme se rozhodli otevřít odborná střediska elektronického obchodu, kde provádíme semináře a workshopy věnované online obchodování. Zajištujeme tam také přímé převzetí zboží od místních dodavatelů. Dnes je v zemi zřízeno 11 takových center,“  vysvětlila Anfisa Ronžinaová.



    Včasné dodání je základ



    Za podmínek vysoké konkurence (pozn. hlavními rivaly Wildberries v Rusku jsou online obchody elektroniky a domácích spotřebičů citilink.ru a mvideo.ru) klíčovou roli hraje rychlost dodání zboží. Při objednávce v e-shopu Češi nejčastěji využívají doručování České pošty (36 % zboží). Podle portálu ceska-ekomerce.cz popularita služeb České pošty zároveň klesá, zásilkové služby se síti distribučních míst Zásilkovna (17 % a počet zákazníků roste) a služeb PPL (13 %). Podle ředitele Heureky Tomáše Bravermana zákaznici e-shopů na Slovensku si stále častěji vyzvedávají zboží v místech dodání online obchodů.

    Jednou ze základních vlastností Wildberries je vlastní síť výdejních míst s pohodlně vybavenými místnostmi. Společnosti se podařilo dosáhnout jednotné přepravní ceny a později doručení zdarma po celém Rusku. Podle Ronžinaové si společnost položila otázku, proč by se podmínky pro některé zákazníky měly lišit od podmínek pro ostatní. Navzdory jistým rizikům se strategie dodání vyplatila a kupující tento krok ocenili.



    „Ve výsledku jsme se dynamicky rozvíjeli. Bylo to možné také díky investicím do vlastní skladové infrastruktury a logistických služeb. Celková rozloha distribučních center Wildberries po celém Rusku je 350 tisíc metrů čtverečních,“ okomentovala Anfisa Ronžinaová.



    Konkurence v Rusku


    Podle slov expertky tiskového oddělení rostoucí popularita nakupování přes internet přináší nové hráče na trh. „Dnes si zákazníci po celém světě vybírají nejen na základě ceny zboží, ale také se zaměřují i na kvalitu služeb a doplňkové služby," poznamenala Ronžinaová.



    V roce 2008 byla zahraniční společnost KupiVip.ru konkurentem Wildberries v segmentu online maloobchodu s oblečením (jedná se o projekt kopírovaný Američanem Oscarem Hartmannem a úspěšnou francouzskou internetovou společností Vente Priveé) a v roce 2011 Lamoda, projekt německé společnosti Rocket Internet. Podle žebříčku maloobchodních e-shopů za rok 2018 Lamoda obsadila 6. místo a KupiVip se umístila na 25. místě. Sputnik se zeptal zástupce tiskové služby společnosti, jak bylo v počáteční fázi možné si s těmito společnostmi přerozdělit ruský trh a neztratit zisk.

    „Nestavíme si cíl někoho porazit, naším hlavním úkolem je vybudovat obchod, kde zákazníci a dodavatelé hrají klíčovou roli. Vlastní úspěchy vyhodnocujeme v porovnání se svými předchozími výsledky. ‚Obchodní sousedé‘ nás stále nutí tvrdě pracovat, stejně jako my pracují pro své zákazník a rozvíjejí trh jako celek, “ uvedla k tomu paní Ronžinaová.


    Proč otevírat pobočku zrovna na Slovensku?


    Údaje evropské studie maloobchodního elektronického trhu od společnosti Handlerbund Management AG uvádí, že lídrem v poměru online zákazníků k celkovému počtu zákazníků v CE je Slovensko (59 %), pak následuje Česká republika (59 %), Polsko (45%) a Maďarsko (37 %). Jedničkou internetového obchodu v EU je Velká Británie, Německo, Francie, Itálie a Španělsko. V roce 2018 tržby internetového prodeje v českých e-shopech činily 137 miliard korun. Meziroční růst trhu je podle této studie 18,5 %. Na Slovensku dosáhl obrat internetového obchodu 1,13 miliardy eur a meziroční růst se vyšplhal téměř na 25 %.




    © Foto : Wildberries

    Vzhled firemního obchodu Wildberries


    Sputnik se ptal, proč navzdory ekonomické stagnaci v eurozóně se Wildberries rozhodl na tomto trhu expandovat. Podle Anfisy Ronžinoavé plánuje společnost začít obchod na evropském  trhu pomocí dalšího vývozního kanálu a firemní online platformy. Dalším cílem strategie vstupu na slovenský trh je podpora místních výrobců. „Víme, že místní výrobci vyrábí jedinečné věci, které se liší od toho, co je aktuálně k mání na ruském trhu, a doufáme, že tento krok osloví zákazníky ze všech zemí, kde má společnost své pobočky,“ dodala expertka tiskového oddělení.



    Jedinečnost Wildberries pro evropskou klientelu spočívá podle Ronžinaové v pohodlné koncepci internetového obchodu. Podle ní je společnost „obchodním centrem u domu“. Bez platby předem lze všechno na jednom místě objednat a pak vyzkoušet v nejbližším firemním středisku Wildberries, které je vybaveno vhodnými zkušebními místnostmi. Společnost nabídne evropským zákazníkům produkty ruských a mezinárodních značek a dostupné ceny.

    Expertka tiskového oddělení také informovala o plánech rozvoje společnosti v dalších zemích EU: „Za podmínky dodržení jíž podepsaných dohod připravujeme zahájení prodeje v Evropě již v roce 2019. Z logistických důvodů zvažujeme především země střední Evropy, zejména Polsko a Slovensko. Je třeba zdůraznit, že realizace tak velkého projektu by nebyla možná bez otevřeného dialogu s vládami různých zemí a diskuzi o nezbytných změnách, které je třeba implementovat do právních předpisů. “



    Ronžinaová pozitivně hodnotí obchodní jednání a uvádí, že společnost cítí podporu svých iniciativ na všech úrovních: „Nakonec to bude přínosné pro všechny: pro výrobce, kupující a hospodářství země jako celku. Bude vytvořena nová infrastruktura, pracovní místa a další výhody pro rozpočty místních správ. Doufáme, že zkušenosti Wildberries budou vyžadovány i v zemích EU, “ uvedla na závěr Anfisa Ronžinaová.


    Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑