• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Poslanec německého Spolkového sněmu vyzval ke stažení jaderných zbraní z území Německa

    20-11-2019 Sputnik CZ 188 314 slov zprávy
     

    „Jsme proti tomu, aby americké jaderné zbraně zůstávaly na území Německa, musí být staženy. Otázka amerických vojenských základen je i nadále naléhavá. Většina obyvatel Německa souhlasí s tímto přístupem a s touto pozicí,“ řekl Bartsch.



    Smlouvu o nešíření jaderných zbraní připravil výbor OSN pro odzbrojení, byla schválena Valným shromážděním OSN 12. června 1968 a otevřena k podepsání 1. července 1968 v Moskvě, Washingtonu a Londýně. Smlouva nabyla platnosti 5. března 1970. SSSR ji ratifikoval 24. listopadu 1969. Smlouvy se účastní 190 států. Mimo smlouvu zůstávají Indie, Pákistán a Izrael. Smlouva je jedním z faktorů zajištění mezinárodní bezpečnosti. Obsahuje závazky států pro nepřipuštění šíření jaderných zbraní a vytvoření širokých možností mírového využití jaderné energie. V článku 2 Smlouvy se praví, že účastnické země, které nevlastní jaderné zbraně, „se zavazují, že nebudou od nikoho přijímat jaderné zbraně nebo jiná jaderná výbušná zařízení, a ani přímou či nepřímou kontrolu nad těmito zbraněmi“.


    Podle informací médií je v Evropě skladováno asi 150 jednotek taktických jaderných zbraní USA, mj. v Belgii, Německu, Itálii a Nizozemsku.



    Stažení amerických vojsk z Německa


    Na konci října poslanci za Stranu levice vyzvali spolkovou vládu Německa, aby zrušila smlouvu o pobytu amerických ozbrojených sil v zemi.


    Němečtí poslanci vyslovili názor, že jejich přítomnosti se využívá pro stupňování napětí ve vztazích s Moskvou.



    „Americká vojska se přesunují v kolonách po dálnicích a železnicích z jedné americké základny na druhou blíž k západní hranici Ruska,“ podotkli.



    Podobná přemístění „porušují duch smlouvy o konečném uspořádání ve vztahu k Německu známé též jako smlouva 2 + 4. Byla uzavřena v roce 1990 mezi NDR, SRN, SSSR, Francií, Velkou Británií a USA. Vylučuje možnost rozmístění a rozvinutí na území bývalé NDR cizích vojsk a jaderných zbraní“.


    Ve Spolkovém sněmu zkritizovali kromě toho přítomnost amerických vojáků na základě rotace v Polsku a v baltských zemích, která podle nich ohrožuje Zákládající akt NATO-Rusko - „poslední platnou dohodu mezi Západem s Ruskem o omezení nejaderných zbraní“.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑