• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Slniečkárom pohasína nad Španielskom slnko

    20-11-2019 Zem & Vek 98 1400 slov zprávy
     

     


    Štvoro parlamentných volieb za ostatné štyri roky (2015, 2016, apríl 2019, november 2019) – a z toho druhé v tomto roku – vyhrali 10. novembra španielski socialisti. V 350-člennej dolnej komore – Poslaneckej snemovni (Congreso de los Diputados) – získali tento mesiac iba 120 mandátov, o tri menej ako v apríli. Nebola to žiadna oslnivá sláva. Ani teraz, ani vtedy. Od nadpolovičnej väčšiny 176 poslaneckých kresiel budú vzdialenejší než dosiaľ. O to viac ostanú závislí na koaličných partneroch, ak vôbec s nejakými vytvoria vládu a ak im im parlament odobrí jej zloženie.


     


    Aj Španieli sa prebúdzajú …


     


    Len hodinu potreboval šéf socialistov a úradujúci premiér Pedro Sánchez na to, aby sa po druhej novembrovej volebnej nedeli predbežne dohodol na zostavení vládnej koalície s ľavicovou alianciou Los Podemos (Spoločne môžeme). Oproti aprílu si výrazne pohoršila, keď sa zmohla len na 26 kresiel oproti doterajším 33 mandátom. Tomuto tandemu chýba do nadpolovičnej väčšiny chýba 30 poslaneckých kresiel a je dosť možné, že tak ako po aprílových predčasných voľbách, ani tentokrát sa nepodarí vytvoriť funkcieschopnú a dôveryhodnú exekutívu.


     


    Španieli žijú v členskom štáte Európskej únie, ktorý patrí do eurozóny a je tým pádom finančne-rozpočtovo čoraz menej svojprávny a čoraz otvorenejšie dirigovaný silnejúcimi štruktúrami Hospodárskej a menovej únie (Economic and Monetary Union). Politické subjekty, ktoré sa direktívam Bruselu nepriečia, neraz pred voľbami dramaticky zveličujú nepodstatné drobnosti, ktorými sa odlišujú, aby nemuseli priznávať, že v tom dôležitom pre udržiavanie systému sa nelíšia. Dokým partaje tancujú, ako im Brusel a nadnárodný kapitál pískajú, môžu sa teatrálne prekárať a hrýzť, aby za udržiavalo dekórum názorovej plurality. Pokiaľ ostáva kontinuita systému zachovaná, nevadí mu, keď sa vytvárajú a rozkladajú krehké koaličné formácie a potom sa opakovane vypisujú predčasné voľby.


     


    Vládnuce koaličné garnitúry v Madride nevzdorujú štandardizácii Španielska na povoľnú slniečkársku provinciu rodiaceho sa európskeho superštátu. Stredopravá Ľudová strana a stredoľavá Španielska socialistická robotnícka strana sú dvoma krídlami politickej mašinérie, ktorá dosiaľ bežala bez vážnejších zádrhov. Španielsko je v podstate konzervatívnou katolíckou krajinou, ktorá sa nechala vmanévrovať do pasívneho ustupovania deštruktívnym spoločenským zmenám pod tlakom ultraliberálneho multikulturalizmu. Španielski občania si medzitým stále zreteľnejšie uvedomujú, že novodobé pokrokárstvo, zavádzané zvonku, rozvracia ich krajinu a premieňa ju na dysfunkčný štát.


     


    Španielske kráľovstvo sa zdanlivo márne pokúša vysporiadať s dvoma hlavnými pohromami existenčného významu:


     


    1. inváziou afro-ázijských migrantov


    2. odstredivými tendenciami Katalánska a v menšej miere Baskicka


     


    Žiaden z celoštátnych politických subjektov uchádzajúcich sa o priazeň voličov neponúka v súčasnosti voličom program na zastavenie a zvrátenie oboch týchto rozkladných tendencií. Žiaden až na jednu výnimku. Občania to vo volebných miestnostiach ocenili hlasovaním za kandidátov národne konzervatívnej strany Vox. Založili ju pred šiestimi rokmi konzervatívni odídenci od bezzásadových ľudovcov. Trvali na udržiavaní pôvodného sociálne konzervatívneho politického kurzu ľudovcov v prospech silného štátu a na obrane tradičnej kresťanskej sústavy morálnych a etických hodnôt. Pred piatimi rokmi sa ujal vedenia strany jej spoluzakladateľ Santiago Abascal. Tento rodák z baskického Bilbaa a poslanec baskického parlamentu zásadne odmietal baskický separatizmus. Trápila ho ústupčivosť vlády pred požiadavkami na rozširovanie autonómie Baskicka a Katalánska.


     


    Vývoj v Katalánsku dal za pravdu jeho obavám z ohrozenia celistvosti štátu. Ukazuje sa, že dezintegračné trendy v Španielsku zodpovedajú snahám bruselských centralistov o nahradenie národných štátov nesúrodým mišmašom nesamostatných regiónov.


     






    Santiago Abascal


    Zdroj: Wikipedia


    https://en.wikipedia.org/wiki/Santiago_Abascal


     


    Španieli sa postupom času takisto presvedčujú aj o hodnovernosti výstrah Voxu pred následkami otvorených hraníc a migračnej záplavy. Niet divu – a v tom spočíva hlavný aspekt výsledkov novembrových volieb, že preferencie Voxu prudko stúpajú. 43-ročny Santiago Abascal sa stáva v istom zmysle vedúcim politickým činiteľom pri ochrane záujmov národa. Tento vyštudovaný sociológ dokonale rozumie, čo trápi Španielov a čo všetko zvnútra (katalánsky separatizmus) a zvonku (afro-ázijská migračná záplava + kultúrny ultraliberalizmus + centralizácia z Bruselu) nivočí štát a vyčerpáva štátotvorný národ.


     


    … a majú svojho Salviniho


     


    Volebné výsledky odzrkadľujú prebúdzanie vlasteneckého cítenia občanov. Grafické zobrazenie bilancie volieb na webovej stránke Ministerstva vnútra https://resultados.10noviembre2019.es/Congreso/Total-nacional/0/es ilustruje strmý vzostup Voxu. Kým po voľbách 28. apríla (28A) získal 24 poslaneckých kresiel (zelená farba), po hlasovaní tento mesiac ich viac než zdvojnásobil na 52. Pohoršili si oba piliere establišmentu: červenou farbou vyznačení pro-bruselskí socialisti a prisluhovačskí modrí ľudovci. Logický je i pád oranžovo vyznačených Ciudadanos (Strany občanov). Aj Wikipédia priznáva, že ideológia tejto neoliberálnej svetoobčianskej entity je postavená na liberalizme, sekularizme a pro-europanizme. Sú to globalizačné tézy, ktoré sa diskreditujú v každodennom živote pred očami španielskych voličov a tí sa od nich odvracajú. Predseda Strany občanov Albert Ruvera razil heslo „Katalánsko je moja vlasť, Španielsko moja zem a Európska únia je naša budúcnosť„. Voliči zjavne o takúto budúcnosť nestoja počet mandátov tejto globalistickej macronovskej partaje zredukovali z 52 na 10.


     






    Grafika výsledkov volieb do Poslaneckej snemovne z 10. novembra (10N) a 28 apríla (28A)


    Zdroj: Ministerstvo vnútra


    https://resultados.10noviembre2019.es/Congreso/Total-nacional/0/es


     


    Dá sa očakáva, že nadnárodný kapitál a bruselská eurokracia bude radiť oslabenej dvojici červených socialistov a purpurových Podemos, aby nezliepali vládnu koalíciu priberaním niekoľkých marginálnych strán a namiesto toho sa spojili s modrými ľudovcami do tzv. veľkej koalícii, ktorá by disponovala dostatočnou väčšinou (120+88+26) hlasov. Len tak bude môcť zabezpečiť kontinuitu nastúpeného kurzu – a čo je ešte dôležitejšie – držať 52 poslancov Voxu v bezpečnej vzdialenosti od centra diania. Vox sa stal treťou najsilnejšou parlamentnou stranou a hoci vítači a slniečkári nateraz ostávajú pri moci, slnko nad nimi v Španielsku pohasína.


     


    Oba románske národy – Španieli a Taliani – postrehli, že nadnárodná oligarchia odporučí tzv. štandardným parlamentným stranám v Poslaneckej snemovni, aby postupovali ako ich kolegovia v Ríme a zaženú Mattea Salviniho a jeho Ligu do kúta. Hoci charizmatický Talian už nemôže priamo zasahovať do rozhodovania o kľúčovom dianí, ostáva najobľúbenejším politikom. Nepochybuje o tom, že aj španielskym národným konzervatívcom z Voxu a osobne ich predsedovi Santiagovi Abascalovi budú stúpať preferencie napriek mediálnemu démonizovaniu, ktoré ho čaká. Názorov blízkemu Abascalovi a „priateľom z Voxu“ („amici di @vox_es„) poslal cez Twitter blahoprajné posolstvo. Český rozhlas ho preložil takto: „Vsadím se, že (média) už mají připravené ‚titulky‘ vítězství krajní pravice, rasistů, nacionalistů, fašistů…žádný rasismus ani fašismu, v Itálii ani ve Španělsku, chceme jen žít v míru v našem vlastním domě“.


     






    Matteo Salvini blahoželá šéfovi španielskej národne konzervatívnej strany Vox Santiagovi Abascalovi k volebnému úspechu.


    Zdroj: Twitter


    https://twitter.com/matteosalvinimi/


     


     


     


     


    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.


    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


     


    UPOZORNENIE


    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.


     










    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑