• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Brněnská divadla se kardinálu Dukovi neomluví. Urážky křesťanské víry jsou systémem tolerovány, reaguje Ovčáček

    20-11-2019 Sputnik CZ 61 567 slov zprávy
     

    Centrum experimentálního divadla (CED) a Národní divadlo Brno se nemusí omlouvat za uvedení her režiséra Olivera Frljiče, Prokletí a Naše násilí a vaše násilí, které byly prezentovány na přehlídce Divadelní svět v květnu roku 2018. Duka a Němec se kriticky stavěli především proti scéně, ve které herec předstírá znásilnění ženy. V žalobě se uvádí, že je ve scéně zobrazen Ježíš, jak páchá násilí na muslimce. Nicméně to, že Ježíš, v něhož věří a od něhož se odvíjí jejich život, se dopustil tak odporného činu, je podle Duky a Němce silným zásahem do jejich práv na svobodu vyznání a svědomí.



    Soud však omluvu, kterou Duka a Němec požadovali, zamítl. I přesto ale mají žalobci v plánu podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Kardinál se nechal slyšet, že postup divadla silně zasáhl do jeho vyznání.

    „Chceme společnost, kde jsou tolerovány urážky? Já ji nechci a pan kardinál také ne. A proto tady jsme,“ zaznělo u soudu z úst Němce.



    Žalující strana doplnila, že nemá problém s tím, aby se v demokratické společnosti slušně vyjadřovaly názory. Rozhodně však nechce tolerovat samoúčelné urážky.



    „Pokud účelem her bylo šokovat a urážet, pak toto v rámci demokratické společnosti nelze tolerovat, a kdo jiný by měl vystoupit na ochranu zájmů všech místních křesťanů než právě kardinál jako vrcholný představitel katolické církve v České republice,“ vysvětlil jednání Němec.



    Reakce divadel a soudu


    K celé záležitosti se vyjádřili také právníci zmiňovaných divadel, kteří názor Duky a Němce odmítli.



    „Pokud žalobci uváděli, že zbrojí proti tomu, že byli uráženi, tak je třeba uvést, že ty divadelní hry nejsou vůbec o žalobcích. Pokud uvádí, že se cítili dehonestováni, je třeba upozornit, že oni se těch představení vůbec neúčastnili,“ vyjádřil se ke kauze právní zástupce experimentálního divadla Michal Šalomoun.




    Krajský soud tak nakonec slova právníků uznal s tím, že „umělecký projev používá specifické výrazové prostředky, symboliku, nadsázku, a pokud má potenciál přispívat k diskusi o otázkách veřejného zájmu, tak je právně přípustný i za cenu jisté oběti na náboženském sentimentu části věřících osob“.



    „Víra a tolerance věřících by měly být v rámci demokratické společnosti natolik pevné, aby toto unesli,“ zaznělo v rozhodnutí soudce Michala Ryšky.



    Nově tak brněnský soud potvrdil zamítnutí obou žalob, ke kterému v březnu přistoupil Městský soud v Brně.


    Rozhodnutí respektuji, ale nesouhlasím s ním



    Právní zástupce Duky pronesl, že sice rozsudek soudu respektuje, ale nesouhlasí s ním. V souvislosti s tím tak hodlá s Dukou podniknout jisté kroky, a sice podat dovolání.

    „Tato otázka není ohledně toho, zda žalobci jsou, nebo nejsou úspěšní, ale je otázkou, zda chceme společnost, kde se můžeme beztrestně urážet a být k sobě neslušní, anebo společnost, kde spolu můžeme nesouhlasit, ale v rámci nějakých slušných mantinelů,“ objasnil Němec.



    Naopak právníci obou divadel rozhodnutí přivítali. „Šlo o něco jiného než o ochranu osobnosti žalobců, šlo o to, trochu oklikou dostat do českého právního řádu delikt blasfemie (rouhání), což se díky rozhodnutí soudu nepovedlo,“ myslí si Šalomoun.


    Kdyby nešlo o křesťanství…


    K celé věci se na svém Facebooku vyjádřil také mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček. Ten je přesvědčen o tom, že pokud by nešlo o křesťanství, vše by dopadlo zřejmě jinak.



    „Zůstává oprávněná pachuť. Urážky křesťanské víry jsou systémem tolerovány, pokud by šlo o jiné náboženství, jsem si jist, že by soud nařídil omluvu,“ napsal Ovčáček a připojil ke svému příspěvku odkaz na článek o daném tématu.




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑