• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci informovali o smrtelném nebezpečí dlouhodobých letů do vesmíru

    19-11-2019 Sputnik CZ 102 298 slov zprávy
     

    V průběhu výzkumu bylo zjištěno, že u dvou z 11 vyšetřených astronautů byl v levé hrdelní žíle zaznamenán zpětný tok krve. Je to jedna z dvou největších cév, jimiž vytéká krev z mozku k srdci.


    Podle názoru výzkumníků je hlavní příčinou absence gravitace na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Posunutí vnitřních orgánů přivádí ke stlačení žíly, což nutí krev téci částečně opačným směrem.


    Přitom u jednoho z vyšetřovaných astronautů byla v žíle nalezena sraženina. To je mimořádně nebezpečné, protože trombus se může přemístit do plic a způsobit smrt. Astronautovi se tomu podařilo zabránit díky lékům na ředění krve.



    Kolonizace Marsu


    Nedávno profesor Chris Mason z Weill Cornell University varoval, že jestli lidé začnou kolonizovat Mars, pak budou čelit řadě velkých problémů, včetně kosmické radiace, kterou lze překonat pomocí genetiky.


    Podle Masona, který se zabývá fyziologií a biofyzikou, lidé mohou přežít radiaci na povrchu Marsu, jestli do své DNA začlení DNA želvušek, známých také jako malé vodní medvědi či pomalky. Tito tvorové mají jedinečné schopnosti přežití, které jim umožňují odolávat tvrdému záření, extrémním nízkým či vysokým teplotám a přežít bez jídla a vody.



    Nedávno vynikající vlastnosti organismu želvušek byly potvrzeny odborníky z japonského Národního institutu pro polární výzkum. Vědcům, se podařilo oživit želvušku, která byla ve zmrazeném stavu po dobu 30 let. Navíc bylo zachráněno i vejce želvušky, ze kterého se pak vylíhlo mládě, které úspěšně dalo život svým potomkům.

    Mason však uvedl, že manipulaci s lidskou DNA dosud nemá v plánech. Podle něj je možným termínem rok 2040, ale tomu musí předcházet vědecké výzkumy. Genetik zástava názor, že člověk může přežít v krutých podmínkách podobných atmosféře Marsu jenom pomocí genetického inženýrství. Dodal k tomu, že editace lidských genů pomocí genů želvušek může být prospěšná i pro pacienty s rakovinou – dovolí snášet chemoterapii s menšími vedlejšími účinky.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑