• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Grétka opäť odvážnou moreplavkyňou

    19-11-2019 Zem & Vek 55 1058 slov zprávy
     

     


    Nie je to tak dávno, čo ikona klimatického alarmizmu Greta Thunbergová držala svet v napätí, keď sa pustila na odvážnu plavbu cez Atlantik v malej pretekárskej plachetnici Malizia II. Plavidlo malo rezervný motor pre núdzové situácie a nad jeho bezpečnosťou bdel viacokruhový satelitný monitorovací systém napojený na lode nachádzajúce sa v blízkosti švédskej mediálnej celebrity. Keď dorazila po dvoch týždňoch koncom augusta do New Yorku, privítali ju v OSN ako chrabrú moreplavkyňu. 13. novembra nastúpila na inú neveľkú plachetnicu, aby znovu prekonala Atlantik a dorazila do Španielska.



    Späť do Európy



    Tentokrát má trvať plavba, na ktorú sa vydala z prístavu Hampton v štáte Virginia, tri dlhé týždne. 15-metrov dlhý katamaran La Vagabonde totiž nie je pretekárskou plachetnicou s najnovšími technologickými vychytávkami, ale vraj obyčajnou neveľkou jachtou.


     


    Na vysvetlenie, katamaran je plavidlo s dvoma trupmi. Ako uvádza česká Wikipédia, „Tato konstrukce může mít různé důvody: zvýšení rychlosti díky tenčímu trupu, zvýšení stability, anebo zvětšení palubní plochy. … Své využití tato konfigurace našla i u moderních sportovních plachetnic, či vojenských plavidel.“ Na palube sa popri Grétke tiesni päť osôb: jej podnikavý otec Svante Thunberg, austrálska videobloggerská dvojica Riley Whitelum a Elayna Carausuvá s 11-mesačným synčekom Lennym a britská profesionálna pretekárska jachtárka Nikki Hedersonová.


     


    Inými slovami, dve deti (Grétka a malý Lenny) a štyria dospelí. Všetci štyria budú z toho profitovať. Grétkinho otca netreba bližšie predstavovať. Je profesionálnym hercom, scenáristom, producentom a manažérom svojej manželky, speváčky Maleny Ernmanovej. Jeho súčasnou hlavnou a bezpochyby životnou rolou je sprevádzanie svojej hviezdnej dcéry kamkoľvek ju globálni manažéri eko-alarmistického cirkusu nasmerujú.


     


    Pôvodne sa mala 16-ročná Grétka na západnej pologuli zúčastniť na dlhej šnúre podujatí, počínajúc septembrovým vystúpením na klimatickom summite v newyorskom sídle OSN a končiac začiatkom decembra na konferencii OSN o klimatických zmenách COP25 v Santiagu de Chile. Tam však nadobudli koncom októbra nepokoje s prvkami farebnej revolúcie také nebezpečné rozmery, že vo veľkomeste pod štítmi Ánd musela byť konferencia stornovaná.


     






    Logo konferencie COP25


    Zdroj: https://www.cop25.cl/#/


     


    Miesto konania položili do Madridu a Grétku čakala začiatkom novembra neľahká úloha premiestniť sa z USA do Španielska bez toho, aby zradila svoje presvedčenie, že leteckou prepravou cez Atlantik by sa smrteľne previnila voči životnému prostrediu. V USA cestovala vlakmi a elektroautom vypožičaným od vädnúcej hviezdy strieborného plátna, avšak neochabujúceho eko-aktivistu Arnolda Schwarzeneggera. Do metropoly Chile by sa dostala z USA vlakom a odtiaľ pravdepodobne na atlantické pobrežie Južnej Ameriky takisto, aby sa napokon mohla vydať loďou cez Atlantik Do Európy.


     


    Kolotoč sa musí točiť



    Prenesenie klimatickej konferencie do Madridu urobil organizátorom Grétkinho panamerického turné škrt cez rozpočet. Bolo treba nájsť loď, podľa možnosti plachetnicu, aby sa útla mladá Švédka dostala včas do Španielska a nemusela zrádzať svoju vieru v nečistotu leteckej dopravy. V hre sú aj záujmy veľkoinvestorov do vlakovej dopravy. Stúpenci svätej Gréty totiž stihli za mohutnej podpory masmédií spopularizovať nový trend: pranierovanie a zriekanie sa leteckej dopravy. Vo švédskom orwellovskom newsspeaku sa pre to udomácnil výraz „flygskam, ktorý okamžite prešiel do angličtiny ako “flight shame”, čiže „hanba z lietania.“ Portál BBC o tom publikoval pred dvoma mesiacmi článok s titulkom „Why ‘flight shame’ is making people swap planes for trains“ („Prečo vedie hanba z lietania ľudí k tomu, aby menili lietadlá za vlaky„). Vyplýva z neho, že tento prejav „klimatickej uvedomelosti“ sa rozrastá na celosvetové hnutie


     






    Zdroj: BBC


    https://www.bbc.com/future/article/20190909-why-flight-shame-is-making-people-swap-planes-for-trains


     


    Podnikaví organizátori eko-misijnej činnosti Grétky na západnej pologuli urobili z núdze cnosť a rozohrali frašku na akúsi obdobu verejného obstarávania. Grétka sa obrátila 1. novembra na sociálnej sieti Twitter na svetovú verejnosť s prosbou o miesto na nejakej plachetnici, čo sa chystá vyplávať do Španielska. „If anyone could help me find transport I would be so grateful.“ („Budem nesmierne vďačná, ak mi niekto pomôže nájsť transport.„).


     


    12. novembra rozposlala do sveta cez Twitter radostnú novinu, že dostala ponuku prepravy na 15-metrovej plachetnici La Vagabonde z pobrežia Virgínie do Španielska a že „zajtra ráno vyrážame do Európy„.



    Kto sú tie dobré duše, čo tak pohotovo zareagovali a zobrali na palubu Grétku i jej otca? Profesionálni videobloggeri Riley Whitelum a Elayna Carausuvá, ktorí si z reportáží na platforme YouTube z plavieb okolo sveta urobili živnosť, a to veľmi lukratívnu, približuje v reportáži austrálsky portál abc,net.au. Ich kanál „Sailing La Vagabonde“ má vyše milióna registrovaných sledovateľov a Grétka dosť pravdepodobne zdvihne tento počet na dvojnásobok.


     






    Titulná strana z YouTube kanála Sailing La Vagabonde


    https://www.youtube.com/channel/UCZdQjaSoLjIzFnWsDQOv4ww


     


     


     


     


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


     


    UPOZORNENIE


    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.


     










    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑